Quantcast
< sekcia Regióny

Pyrotechnikov na stavbe košického obchvatu striedajú bagre

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Výstavba viac ako 14 kilometrov dlhej košickej R2 začala v marci.

Košice 8. júna (TASR) – Na stavbe úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany pokračujú v ďalšej etape. Pyrotechnický prieskum na území trvalého záberu ukončili, aktuálne sťahujú ornicu a štrkodrvou spevňujú vjazdy na stavenisko. Informuje o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojej webovej stránke.

K stiahnutiu ornice aktuálne dochádza v trvalom zábere hlavnej trasy. "Tento akt je jedným z míľnikov stavby, pričom ďalším krokom budú preložky inžinierskych sietí," uvádza NDS s tým, že pyrotechnický prieskum realizujú už len v dočasnom zábere stavby.

Ako pripomína, pyrotechnici doteraz odhalili niekoľko vzácnych nálezov z čias druhej svetovej vojny. Išlo napríklad o 198 kusov špeciálnych signálnych nábojov kalibru 26,6 milimetra, jeden delostrelecký hlavový zapaľovač, dva trhavé delostrelecké granáty kalibru 75 milimetrov a ďalšiu muníciu.

Archeologický prieskum podľa NDS pokračuje v súlade s harmonogramom. Zatiaľ našli napríklad viacero druhov keramík.

Výstavba viac ako 14 kilometrov dlhej košickej R2 začala v marci. Prepojiť má diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Uvedený úsek bude zároveň súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia. Výstavba košického obchvatu bude stáť približne 132 miliónov eur, financovanie je zabezpečené z prostriedkov Európskej únie. Motoristom by mal slúžiť od roku 2025.