Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Regióny

Rimavská Sobota na riešenie problému s migrantmi poskytla nocľaháreň

Ilustračná snímka. Foto: TASR Erika Ďurčová

V Rimavskej Sobote sa podľa prednostu mestského úradu v ostatných týždňoch pohybovalo viac nelegálnych migrantov ako v predchádzajúcom období.

Rimavská Sobota 6. septembra (TASR) - Mesto Rimavská Sobota v uplynulom období eviduje zvýšený počet nelegálnych migrantov. Na riešenie situácie samospráva poskytla aj priestory nocľahárne, kde boli osoby, ktoré nelegálne prekročili hranice Slovenska, dočasne ubytované. Pre TASR to uviedol prednosta Mestského úradu (MsÚ) Rimavská Sobota Štefan Szántó.

V Rimavskej Sobote sa podľa prednostu mestského úradu v ostatných týždňoch pohybovalo viac nelegálnych migrantov ako v predchádzajúcom období. Mesto však nezaznamenalo žiadne problémy súvisiace s porušovaním verejného poriadku.

"Tieto osoby sa zdržiavajú väčšinou v mestských parkoch, najmä v mestskej záhrade, v okolí Hlavného námestia a pošty. Zaznamenané boli skôr sťažnosti občanov, ktorí sa boja prechádzať okolo miest, kde sa takéto skupinky zdržujú," skonštatoval Szántó. Ako pre TASR priblížil tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, v okrese Rimavská Sobota bolo v auguste zachytených vyše 1100 nelegálnych migrantov. V porovnaní s júlom ide o nárast o viac ako 500 osôb.

Samospráva na riešenie situácie poskytla aj priestory nocľahárne, kde boli migranti dočasne ubytovaní, kým im polícia nevykonala potrebnú registráciu. Ako pre TASR uviedla vedúca odboru sociálnych vecí MsÚ Rimavská Sobota Mária Turoňová, na tento účel však bude čoskoro potrebné nájsť iné priestory, nocľaháreň bude totiž s príchodom chladnejších mesiacov opäť slúžiť ako útočisko pre ľudí bez domova.

Na južnom Slovensku bol v uplynulom období zaznamenaný zvýšený počet nelegálnych migrantov, v okrese Veľký Krtíš bola pre nárast neregulárnej migrácie vyhlásená mimoriadna situácia. Polícia verejnosť ubezpečuje, že v súvislosti s nelegálnou migráciou má nasadené všetky sily a prostriedky na zabezpečenie poriadku a bezpečnosti a doposiaľ nezaznamenala žiadny trestný čin alebo priestupok, ktorého by sa migranti dopustili. Pripomína tiež, že ide o ľudí, ktorí utekajú pred vojnou ďalej na západ a na území Slovenska nechcú zostať.