Quantcast
< sekcia Regióny

Obec Rankovce preslávila svojpomocná rómska výstavba rodinných domov

Na snímke starosta obce Rankovce Stanislav Hada. V Rankovciach 25. januára 2019. Foto: TASR – František Iván

Starosta obce Rankovce hodnotí spolunažívanie prevažne rómskeho obyvateľstva pozitívne. Významnou podporou pre miestnych je pôsobenie americkej misionárky.

Rankovce 26. januára (TASR) - Rankovce sú obec s prevažne rómskym obyvateľstvom v okrese Košice–okolie. Ležia v severnej časti Olšavskej doliny, necelých 30 kilometrov severovýchodne od Košíc.

V súčasnosti má obec 920 obyvateľov, zhruba 760 z nich je Rómov, ktorí žijú najmä v osade. Funguje tu terénna sociálna práca či komunitné centrum. "Vychádzame dobre, nie sú tu hádky či krádeže," hovorí o spolunažívaní občanov rómsky starosta Stanislav Hada.

V obci aktuálne realizujú projekty svojpomocnej výstavby rodinných domov i zabezpečenia pitnej vody v rómskej osade. "Zaujímame sa o projekty, čo je potrebné urobiť pre ľudí, pre celú dedinu, nielen pre Rómov, snažíme sa vyhovieť všetkým. Chcel by som ešte vybudovať chodníky, ktoré po dedine a do osady chýbajú, čakáme na výzvu a podáme žiadosť," povedal Hada. Obec by podľa neho potrebovala aj vlastnú základnú školu. Zhruba 270 miestnych detí je odkázaných dochádzať do škôl do susedných Keceroviec alebo Herlian.V okolí sú turisticky známe Rankovské skaly. Tie má dedina spolu s orlom a kvetmi aj v obecnom znaku. Prvá písomná zmienka o Rankovciach je z rokov 1332 – 1335. V obci pôsobil v rokoch 1841-1842 ako evanjelický farár známy spisovateľ, dramatik, novinár a historik Jonáš Záborský (1812 - 1876). V obci zažil v roku 1841 rozsiahly požiar, ktorý zničil pol dediny, faru, školu i kostol. Na budove kultúrneho domu pripomína Záborského pamätná tabuľa.

Svojpomocná výstavba rodinných domov


Východoslovenská obec Rankovce sa stala známou na Slovensku i v zahraničí unikátnym projektom svojpomocnej výstavby domov, do ktorého sa zapojili Rómovia z miestnej osady. Pilotný projekt sa začal v roku 2013 a umožnil prvým osadníkom postaviť si legálne murované domy vlastnými silami. Následne začal v Rankovciach (okres Košice-okolie) stavebný boom.

V prvých dvoch etapách projektu vzniklo na pozemkoch odkúpených od obce celkovo 14 skolaudovaných domov. V aktuálnej tretej etape je vo výstavbe ďalších 14 nízkonákladových rodinných domčekov. V pláne je aj ďalšie pokračovanie, keďže záujem ľudí je veľký.

Obec Rankovce v okrese Košice-okolie sa stala známou na Slovensku i v zahraničí unikátnym projektom svojpomocnej výstavby domov (na snímke), do ktorého sa zapojili Rómovia z miestnej osady. Pilotný projekt začal v roku 2013 a umožnil prvým osadníkom postaviť si legálne murované domy vlastnými silami. Následne začal v Rankovciach stavebný boom. V Rankovciach 25. januára 2019.
Foto: TASR – František Iván


Mnohí oceňujú, že projekt dal Rómom nádej, vieru vo vlastné sily a motiváciu urobiť niečo so svojím životom či vymaniť sa z často bludného kruhu chudoby. "Život v osade sa zmenil, povedal by som, o 180 stupňov. Mladé rodiny môžu takto získať svoje vlastné legálne bývanie, svoj domček so záhradkou. Predtým to vôbec nebolo. Spočiatku, keď sme vyberali ľudí v prvej etape, tak skoro nikto neveril, že sa niečo také môže podariť, keď sa to však odskúšalo, hlásia sa mnohí ďalší," uviedol pre TASR miestny terénny pracovník František Turták.V minulosti boli mladé rómske rodiny odkázané na bývanie s rodičmi v osade, bez pomoci a zamestnania nemali východiska. "Nie je to len o tom, že si takto vyriešili svoje bývanie, ale na začiatku výstavby boli zamestnaní traja – štyria ľudia a teraz z nich máme zamestnaných vyše 60 percent, takže je to veľký krok dopredu nielen z hľadiska bývania, ale aj po pracovnej stránke," povedal Turták.

Výstavba však nie je zadarmo a vyžaduje si splnenie prísnych podmienok a aktívnu spoluúčasť záujemcov. Tí si musia najmenej rok pravidelne sporiť na odkúpenie pozemku a následne splácať pôžičku na stavebný materiál. Pri samotnej výstavbe im pomáha stavebný učiteľ a koordinátor. Celkový rozpočet domu vychádza na zhruba 12.000 až 13.000 eur. Ide pritom o prírastkový typ bývania s možnosťou ďalšej prístavby.

Ako priblížila Františka Ondrašiková z rankovského združenia Pre lepší život, celý program funguje na participácii viacerých organizácií a inštitúcií. "Potrebná je aktívna účasť obce, ktorá vyčleňuje stavebné pozemky a zabezpečuje technickú infraštruktúru. Do procesu vstupuje aj miestna nezisková organizácia, ktorá robí komunitnú a terénnu sociálnu prácu. V neposlednom rade je to banka, ktorá ponúka výhodnú mikropôžičku. Projektový tím sprevádza klienta pri samotnej výstavbe domu. Najdôležitejším je však klient, ide o to, aby vnímal, že je to jeho dielo, projekt jeho života, aby preberal čo najviac zodpovednosti a úloh na seba," povedala.

Projekt pozitívne hodnotí aj miestny rómsky starosta Stanislav Hada, ktorý oceňuje, ako to v dobrom zmenilo tunajších ľudí. "Chcel by som v tom pokračovať, pokiaľ sa dá," potvrdil. Obec sa podľa neho snaží odkúpiť vhodné pozemky od súkromných majiteľov, následne ich rozparceluje a predáva klientom.

Prvotný projekt svojpomocnej výstavby v Rankovciach získal v roku 2014 Zlatú cenu pre občiansku spoločnosť, ktorú udeľuje Európsky hospodársky a sociálny výbor v Bruseli. Realizátorom bola vtedy organizácia ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj. V súčasnosti má záštitu nad projektom nezisková organizácia Projekt DOM.ov, ktorá ho preniesla aj do niektorých ďalších obcí v Prešovskom kraji.

Inšpiráciou sa stali Rankovce aj pre zahraničie. Do dediny prichádzajú ľudia so záujmom o program nielen z blízkych krajín, ako sú Maďarsko a Česko, ale aj vzdialenejších európskych štátov, dokonca až z Ameriky či nedávno z Bangladéša. "Zaujímajú sa o model, ako to funguje, čo sú pozitíva, riziká, z čoho sa dá poučiť. Vieme, že je záujem prevziať túto myšlienku a rozvíjať ju aj v susedných krajinách. Ja tvrdím, že projekt sa osvedčil, ale stále ho pokladám za pilotný, lebo naďalej sme v procese učenia sa," skonštatovala Ondrašiková.

Aktuálne v rómskej osade pre chýbajúci vodovod riešia tiež problém s pitnou vodou. Obyvatelia, ktorí nemajú vlastné studne, musia dennodenne chodiť s vedrami a bandaskami do dvoch obecných studní. V rámci eurofondového projektu s rozpočtom 109.000 eur dôjde k využitiu 74-metrov hlbokého vrtu s potrubným rozvodom vody pre 500 ľudí. "Vrt už je urobený, na jar by sa mala začať ďalšia realizácia," uviedol starosta.

V obci sa usadila Američanka, pomáha rómskym ženám


Do východoslovenskej obce Rankovce (okres Košice-okolie) s väčšinovým rómskym obyvateľstvom prišla pred desiatimi rokmi a už v nej ostala. Kúpila si tam dom, naučila sa po slovensky a našla nový domov. "Chcem pomáhať chudobným ľuďom a tu sú to Rómovia," hovorí o dôvodoch americká baptistická misionárka Kristen Wollamová.

V Rankovciach zriadila krajčírsku dielňu a stojí na čele občianskeho združenia Nádej pre Rómov, pričom sa venuje rómskym ženám a dievčatám. Učí ich šiť a vyrábať rôzne tašky, deky či kapsičky. Tieto handmade výrobky sa následne dostávajú najmä do Rakúska či USA, kde je o ne záujem.

Do dediny Rankovce v okrese Košice – okolie s väčšinovým rómskym obyvateľstvom na východe Slovenska prišla pred desiatimi rokmi americká misionárka Kristen Wollamová. Zriadila si krajčírsku dielňu a stojí na čele občianskeho združenia Nádej pre Rómov, pričom sa venuje rómskym ženám a dievčatám. Učí ich pritom šiť a vyrábať rôzne tašky, deky či kapsičky. Tieto handmade výrobky sa následne dostávajú najmä do Rakúska či USA, kde je o ne záujem. V Rankovciach 25. januára 2019.
Foto: TASR – František Iván


"Chcem, aby rómske ženy získali sebavedomie a mali dobrú prácu. Mnohí na Slovensku si myslia, že Rómovia nechcú pracovať, ale moja skúsenosť je, že ak robia niečo, na čo môžu byť hrdí, niečo pekné, tak chcú pracovať a nie je žiadny problém. Aj tieto ženy chcú šiť viacej, ako ja mám času," uviedla pre TASR Wollamová.

Viaceré z Rómok, ktoré naučila šiť, si už kúpili vlastné šijacie stroje a doma si tak dokážu ušiť to, čo potrebujú. Niektoré si dokonca našli prácu v košických firmách s využitím získaných zručností."Tu som sa naučila šiť, najprv sme šili tašky, potom aj deky a ďalšie veci. Boli sme šťastné, že my ako ženy dokážeme urobiť také pekné veci. Chodíme sem raz týždenne, máme tu aj relax, aj sa zase niečo nové naučíme," povedala v dielni jedna z Rankovčaniek Adriana Fliťárová.

V obci pôsobí v tomto smere aj Združenie Pre lepší život, ktoré sa však viac orientuje na vyšívanie. "Pracujeme s dievčatami, ktoré študujú odbor krajčírka, a vlastne ich vedieme k tomu, aby zachovávali miestnu rómsku výšivku. Vyšívajú obrusy, tašky či vrecúška na bylinky, ktoré plníme, a tie následne idú na distribúciu na Slovensko i do zahraničia, kde je o to záujem," priblížila zakladateľka združenia Františka Ondrašiková.