< sekcia Regióny

RAŠI: Petíciou za moje odstúpenie Sieť vytĺka politický kapitál

Ustanovujúce rokovanie Mestského zastupiteľstva mesta Košice. Na snímke novozvolený primátor Košíc Richard Raši s insígniami po zložení sľubu. Foto: TASR/František Iván

Strana Sieť v Košiciach podľa primátora mesta Richarda Rašiho (Smer-SD) zneužíva na svoje politické ciele prebiehajúci projekt rekonštrukcie električkových tratí.

Košice 25. mája (TASR) – Strana Sieť v Košiciach podľa primátora mesta Richarda Rašiho (Smer-SD) zneužíva na svoje politické ciele prebiehajúci projekt rekonštrukcie električkových tratí. Spustenie petície za to, aby sa v súvislosti s priebehom rekonštrukcie vzdal mandátu primátora, označil za vytĺkanie politického kapitálu.

"Vnímam túto iniciatívu predovšetkým ako snahu strany Sieť vytĺcť z komplikácií, ktoré rekonštrukcia a modernizácia Košičanom spôsobuje, politický kapitál. Strana Sieť hrubo zneužíva na svoje politické ciele najväčšiu investíciu do bezpečnej mestskej hromadnej dopravy v našom meste," uviedol Raši.Rekonštrukcia a modernizácia električkových tratí a uzlov prinesie podľa neho výsledok, ktorý bude stáť za trpezlivosť a pochopenie Košičanov. "Každý, kto robí, urobí určite aj chyby a teraz by bolo najväčšou chybou nedokončiť rozpracovanú prácu a neurobiť maximum pre to, aby bola kvalitne dokončená. Pretože jej dokončenie bude znamenať modernú, komfortnú a najmä bezpečnú dopravu v Košiciach," konštatoval. Zdôraznil, že ak by rekonštrukciu a modernizáciu dopravy mesto nezrealizovalo teraz a v takomto rozsahu, museli by sa na ňu v budúcnosti skladať Košičania na úkor všetkých ostatných aspektov života v meste, ako je školstvo, bezpečnosť či komunikácie.

"Pevne verím, že Košičania si zaslúžia primátora, ktorý netára, ale sú za ním konkrétne výsledky, ktoré skvalitňujú život v našom meste," dodal. Za najdôležitejšie považuje, že rekonštrukcia a modernizácia električkových tratí a uzlov, ako aj nové električky, ktoré po nich budú môcť jazdiť, život v Košiciach významne zlepšia.

Petíciu za vzdanie sa mandátu primátora Rašiho dnes spustil petičný výbor, ktorý primátorovi vyčíta "absolútne zlyhanie" pri rekonštrukcii električkových tratí. V petičnom výbore sú poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) Miroslav Špak (Sieť) a Daniel Rusnák (KDH) či vicestarosta mestskej časti Košice - Staré Mesto Rastislav Trnka (Sieť).

Petičiari uvádzajú, že Raši má ako štatutár mesta a zástupca investora pri rekonštrukcii električkových tratí priamu zodpovednosť. Obviňujú ho z oneskoreného začiatku realizácie stavby, sedemmesačného meškania dokončenia úseku Kuzmányho ulice, zlého manažmentu či z neuplatnenia zmluvných pokút za meškajúce práce.

"Cieľ petície je v podstate vytvoriť verejný tlak a zapojiť širokú občiansku verejnosť do toho, aby pretransformovala svoju negatívnu energiu na niečo pozitívne, na nejakú akciu. Myslíme si, že primátor by sa mal vzdať svojho mandátu z dôvodu absolútneho zlyhania a nevyvodenia priamej zodpovednosti pri rekonštrukcii električkových tratí v Košiciach," uviedol dnes predseda petičného výboru Ladislav Lörinc, miestny poslanec za Sieť v mestskej časti Sídlisko KVP.