< sekcia Regióny

Rekonštrukcia križovatky zlepší dopravu v Prešove

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Nová svetelná signalizácia prispeje k väčšej plynulosti premávky a v konečnom dôsledku i k zlepšeniu dopravnej situácie v našom meste, uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Prešov 14. októbra (TASR) - Mesto Prešov začína s rekonštrukciou križovatky a inštaláciou cestnej dopravnej signalizácie na križovatke ulíc Arm. gen. Svobodu – Vihorlatská. Semafory budú riadené radičom navrhnutým na preferenciu vozidiel MHD. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

"Z Vihorlatskej ulice vychádzajú aj vozidlá MHD, ktoré majú problém sa dostať na hlavnú cestu, v dôsledku čoho mnohokrát dochádza ku kolíznym situáciám. Nová svetelná signalizácia prispeje k väčšej plynulosti premávky a v konečnom dôsledku i k zlepšeniu dopravnej situácie v našom meste," uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Predmetom rekonštrukcie tejto križovatky je inštalácia cestnej dopravnej signalizácie pre vozidlá a chodcov, a tiež drobné stavebné úpravy. Cestnú dopravnú signalizáciu je podľa Tomeka potrebné vybudovať najmä z dôvodu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a taktiež z dôvodu plynulejšieho výjazdu vozidiel z Vihorlatskej ulice. Vozidlá MHD smerujúce z Vihorlatskej ulice do centra mesta či na železničnú stanicu totiž naberajú značné meškania hneď na začiatku trasy linky.

Táto cestná dopravná signalizácia bude slúžiť ako riadiaca pre ostatné cestné dopravné signalizácie na Ulici Arm. gen. Svobodu, ktoré budú postupne zapájané do preferencie MHD.

"V rámci stavebných úprav dôjde k vybudovaniu stredových ostrovčekov pre osadenie stĺpov cestnej dopravnej signalizácie a k vybudovaniu napojení medzi chodníkmi a priechodmi pre chodcov a cyklistov v smere Vihorlatská, Ľubotice," doplnil Tomek.

Celkové náklady na realizáciu stavby sú podľa zmluvy o dielo v objeme 214.559,40 eura vrátane DPH. Práce bude realizovať prešovská spoločnosť O.S.V.O. comp a trvať budú približne dva mesiace.

"V týchto dňoch dôjde k rozmiestneniu dočasného dopravného značenia a následne sa začne s realizáciou prác. V prípade, že charakter prác si vyžiada obmedzenie cestnej premávky, budeme o tom vodičov i širokú verejnosť vopred informovať," dodal Tomek.