< sekcia Regióny

Rektor UK ocenil študentov aktívnych v Novembri '89, udelil aj medaily

Na snímke profesor Valér Mikula (vpravo) si preberá z rúk rektora Univerzity Komenského v Bratislave Mareka Števčeka (vľavo) Zlatú pamätnú medailu Univerzity Komenského (UK) pri príležitosti 100. výročia založenia UK a 30. výročia Nežnej revolúcie za odvahu a podporu Študentského hnutia v novembri 1989, v aule UK v Bratislave 18. novembra 2019. Foto: TASR/Pavol Zachar

Literárny kritik Valér Mikula si myslí, že trvalo dosť dlho, kým sa dostalo Novembru '89 plného ocenenia. Cena je preňho satisfakciou.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček ocenil 25 bývalých študentov univerzity, ktorí sa počas Novembra '89 angažovali v študentskom hnutí a štrajkovom výbore. Zároveň udelil dvom aktérom revolúcie Valérovi Mikulovi a Ladislavovi Snopkovi Zlaté medaily UK. Odovzdanie cien sa uskutočnilo v pondelok v rámci každoročného oceňovania študentov a pedagógov pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva.

Literárny kritik Valér Mikula si myslí, že trvalo dosť dlho, kým sa dostalo Novembru '89 plného ocenenia. Cena je preňho satisfakciou. "Možno sa napĺňa tá predstava, že nová generácia má celkom samozrejmé ideály, o ktoré v Novembri išlo," povedal. Medailu dostal "za osobnú odvahu, statočnosť, podporu študentského hnutia a principiálne demokratické občianske a akademické postoje v Novembri 1989, ako aj v nasledujúcich rokoch". Na univerzite dodnes pôsobí. "Študenti sa zhromaždili práve v týchto priestoroch a ja som ich podporil ako jeden z prvých učiteľov," zaspomínal.Archeológ, aktivista a bývalý minister kultúry Ladislav Snopko si prevzal ocenenie "za príspevok k presadeniu slobody a demokracie na Slovensku počas novembra 1989 a osobitne za kultúrnu dramaturgiu celospoločenských udalostí Nežnej revolúcie". "Beriem to ako ocenenie nás všetkých, ktorí sme pred 30 rokmi v novembri boli v tom až po uši namočení," povedal s úsmevom.

Medzi ocenenými študentmi, aktívnymi v Novembri '89, bola aj Magda Biznárová, za slobodna Hlaváčová, ktorá bola podľa svojich slov iniciátorkou pochodu zo 16. novembra 1989. Účastníci pochodu utvorili podľa nej akýsi základ, ktorý potom pôsobil v študentskom štrajkovom výbore. V čase revolúcie bola druháčka, študovala psychológiu. Ďalšími ocenenými boli napríklad Dionýz Hochel, Henrieta Hrinková, Milan Novotný či Radoslav Števčík.

Na snímke Viktória Novotná (vpravo) si preberá ďakovný list z rúk rektora Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Mareka Števčeka pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva v aule UK v Bratislave 18. novembra 2019.
Foto: TASR - Pavol Zachar


Každoročné ocenenie si prevzalo tiež 30 študentov za vynikajúce študijné výsledky, výnimočné schopnosti či talent a 30 pedagógov, ktorí sa zaslúžili o vedecké, umelecké i odborné úspechy študentov.