Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Regióny

Rozpustenie zhromaždenia je podľa Starého Mesta krajným riešením

Na archívnej snímke protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady SR v Bratislave 23. júla 2021. Foto: TASR – Pavol Zachar

Zhromaždenie, ktoré sa koná bez toho, aby bolo oznámené, môže byť podľa mestskej časti rozpustené iba v prípade, ak nastanú okolnosti, ktoré by odôvodnili jeho zákaz.

Bratislava 26. júla (TASR) - Rozpustenie verejného zhromaždenia je podľa bratislavskej mestskej časti Staré Mesto krajné riešenie a posledný krok v prípade, ak by boli porušované iné občianske slobody definované Ústavou SR. "Fakt, že zhromaždenie nie je oznámené, nie je dôvodom na jeho rozpustenie," uviedol pre TASR hovorca staromestskej samosprávy Matej Števove. Reagoval tak na protest, ktorý sa v uplynulých dňoch konal pred Národnou radou SR v Bratislave a polícia ho označuje ako neoznámené a spontánne verejné zhromaždenie.

Staré Mesto eviduje iba oznámenie z piatka (23. 7.) v čase od 8.00 do 14.00 h na mieste Zámocká pri hradnom múre, podané fyzickou osobou. Ďalšie oznámenia v okolí parlamentu v tomto okamihu nezaznamenalo. Zhromaždenie, ktoré sa koná bez toho, aby bolo oznámené, môže byť podľa mestskej časti rozpustené iba v prípade, ak nastanú okolnosti, ktoré by odôvodnili jeho zákaz. Poukazuje pritom na zákon o zhromažďovacom práve.

Na snímke protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady SR v Bratislave 23. júla 2021.
Foto: TASR – Pavol Zachar


"Keď sa koná neoznámené verejné zhromaždenie je zodpovedný ten, ktorý zhromaždenie usporadúva alebo zvoláva. Neoznámenie verejného zhromaždenia je priestupkom proti zhromaždovaciemu právu a môže ho riešiť polícia na mieste," spresnil Števove. Staré Mesto deklaruje, že si ctí ústavou garantované právo pokojne sa zhromažďovať, ktoré slúži na využívanie slobody prejavu a ďalších ústavných práv a slobôd, na výmenu informácií a názorov a na účasť na riešení verejných a iných spoločných záležitostí, vyjadrením postojov a stanovísk. Neschvaľuje však žiadne porušovanie zákonov či nariadení.

Situáciu v okolí parlamentu počas celého uplynulého víkendu monitorovala polícia. "Ak došlo k porušeniu zákona, je v jej kompetencii zasiahnuť a situáciu riešiť," podotkol hovorca staromestskej samosprávy.

Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu 24. júla 2021 v Bratislave.
Foto: TASR – Dano Veselský


Pred parlamentom od piatka rána protestovali stovky ľudí proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu i proti novele o COVID preukazoch. Najväčšia účasť demonštrantov bola počas piatka a soboty (24. 7.). V nedeľu (25. 7.) protestovalo niekoľko desiatok ľudí a v pondelok bola pred Národnou radou SR už len malá skupina demonštrantov.

Začiatok protestu v piatok ráno sprevádzali potýčky protestujúcich s políciou či novinármi, keď sa demonštranti dostali až pred vchod do parlamentu. Polícia obvinila 40-ročnú Annu F. z Nitrianskeho kraja pre trestný čin útoku na verejného činiteľa a preveruje na audiovizuálnych záznamoch aj ďalšie prípadné protiprávne konania.