Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. máj 2023Meniny má Viliam
< sekcia Regióny

RÚVZ:Najvyššia hodnota dusičnanov bola v Čataji, dusitanov v Malackách

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

V prípade zvýšeného výskytu dusitanov alebo dusičnanov odporúčajú regionálni hygienici zistiť príčinu a zdroj znečistenia.

Bratislava 30. marca (TASR) - Najvyššia hodnota v ukazovateli dusičnany bola zistená v studni v obci Čataj (okres Senec), najvyššia hodnota dusitanov bola zaznamenaná vo vzorke vody zo studne v Malackách. Vyplýva to z výsledkov bezplatného vyšetrenia vzoriek vody z domácich studní, ktoré realizoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava. Analyzovaných bolo 644 vzoriek.

"Spolu sme vyšetrili 644 vzoriek pitných vôd zo studní, z ktorých 176 vzoriek nevyhovelo," informovala hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová. Nevyhovujúce vzorky tak predstavujú 27,33 percenta z celkového analyzovaného množstva.

V ukazovateli dusičnany bolo prekročenie v rozsahu 50,5 mg/l – 586,0 mg/l a v ukazovateli dusitany v rozsahu 0,517 mg/l – 8,6 mg/l. Pre dusičnany je pritom podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR limitovaná hodnota 50 mg/l pitnej vody, pre dusitany 0,5 mg/l pitnej vody.

"V prípade, že vzorka vody nevyhovela, je možné objednať si minimálny alebo úplný rozbor pitnej vody zo studne formou platenej služby," pripomína Nosálová.

V prípade zvýšeného výskytu dusitanov alebo dusičnanov odporúčajú regionálni hygienici zistiť príčinu a zdroj znečistenia. Ak je možné, je potrebné zabrániť kontaminácii, v krajnom prípade vyhĺbiť studňu na vhodnejšom mieste. Riešením je čerpať vodu z iných prameňov, z hromadného zásobovania, prípadne na pitie a varenie používať balenú pitnú vodu. "Zbaviť sa dusičnanov v pitnej vode je technicky náročné. Používajú sa metódy, ktoré sú pomerne drahé," dopĺňa Nosálová.

Bezplatnú analýzu vzoriek vody z domácich studní realizovala 22. marca pri príležitosti Svetového dňa vody aj Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Na analýzu prijala 559 vzoriek. Prekročené limity obsahu dusičnanov a nedodržané odporúčané hodnoty na tvrdosť vody namerali laboratóriá v 241 vzorkách.