Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Regióny

Na rekonštrukciu Spišského hradu vybrali nového zhotoviteľa

Na archívnej snímke pohľad na Spišský hrad. Foto: TASR/Oliver Ondráš

SNM odstúpilo od kontraktu na obnovu časti Spišského hradu ešte v júni minulého roka.

Spišské Podhradie 8. septembra (TASR) - V týchto dňoch vybrali vo verejnej súťaži nového zhotoviteľa na rekonštrukciu Spišského hradu, zmluvu s ním však zatiaľ Slovenské národné múzeum (SNM) nepodpísalo. Pre TASR to potvrdil námestník generálneho riaditeľa SNM pre úsek komunikácie Jozef Bednár. Dôvodom podľa neho je, že pôvodný zhotoviteľ ešte stále neodovzdal stavenisko.

"V súťaži zvíťazila spoločnosť EN LIBRE, s. r. o., s najlepšou sumou vo výške takmer 6,5 milióna eur," uviedol Bednár. Dôvodom neodovzdania staveniska podľa neho je vydanie neprávoplatného neodkladného opatrenia na návrh predchádzajúceho zhotoviteľa. "Ten spočíva v zákaze odstránenia stojaceho žeriavu, ktorým bol postup odovzdania a prevzatia staveniska zastavený," objasnil Bednár. Dodal, že SNM sa voči vydanému opatreniu odvolalo, v dôsledku čoho sa momentálne predmetná právna vec stále nachádza na odvolacom súde.

SNM odstúpilo od kontraktu na obnovu časti Spišského hradu ešte v júni minulého roka. Dôvodom výpovede bolo dlhodobé a pokračujúce neuhrádzanie splatných záväzkov zhotoviteľa stavby, spoločnosti Bing Stav voči svojim subdodávateľom, rovnako tak i nevykonávanie, respektíve meškanie dohodnutých prác. Rekonštrukcia sa týka Románskeho paláca a západných palácov a pôvodne si mala vyžiadať 4,8 milióna eur. Práce začali v júni 2021 a mali trvať približne štyri roky. "Nový zhotoviteľ bude môcť začať s prácami po tom, ako pominie spomenutá prekážka a SNM mu bude schopné odovzdať stavenisko," uzavrel Bednár.