Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Regióny

SAD Lučenec obnovila vozový park, do prevádzky zavádza nové autobusy

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Nákup 67 autobusov SAD Lučenec realizovala s pomocou európskeho fondu regionálneho rozvoja. Cieľom projektu bolo prispieť k zvýšeniu atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy.

Lučenec 21. novembra (TASR) - Spoločnosť Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec obnovila svoj vozový park. Dopravca s pomocou európskych zdrojov nakúpil 67 nových autobusov, ktoré do prevádzky postupne nasadzuje od tohto mesiaca. Popri nízkoemisných autobusoch spoločnosť disponuje aj štyrmi novými autobusmi s pohonom na elektrinu. TASR o tom informovala vedúca manažérka integrovaného manažérskeho systému SAD Lučenec Nikola Ľalík.

"Autobusy sú vybavené moderným vonkajším a vnútorným informačným systémom, prostredníctvom ktorého budú cestujúci informovaní o odchodoch autobusov z nasledujúcej zastávky v reálnom čase. Tepelný komfort bude v zime zabezpečovaný prostredníctvom samostatne programovateľného nezávislého kúrenia, v lete komplexnou klimatizáciou interiéru vozidla a tónovanými sklami s determálnou ochranou,"
priblížil dopravca s tým, že cestujúci budú mať v autobusoch k dispozícii aj wifi či USB porty.

Pre uľahčenie nástupu a výstupu osôb so zníženou pohyblivosťou či kočíkov sú autobusy nízkopodlažné, vybavené sú aj stop tlačidlami s Braillovým písmom. "Okrem tradičných spôsobov platenia za cestovné bude možné v autobusoch platiť aj prostredníctvom platobnej karty. Všetky autobusy sú s cieľom zvýšenia bezpečnosti a spoľahlivosti dopravného procesu vybavené zariadením pre sledovanie polohy vozidla v reálnom čase a kamerovým systémom," dodala spoločnosť.

Nákup 67 autobusov SAD Lučenec realizovala s pomocou európskeho fondu regionálneho rozvoja. Cieľom projektu bolo prispieť k zvýšeniu atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. Podľa zmlúv, ktoré dopravca zverejnil na svojej webovej stránke, spoločnosť za nové autobusy zaplatila vyše 17 miliónov eur s DPH.

SAD Lučenec zabezpečuje verejnú osobnú dopravu na pravidelných prímestských a mestských linkách v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Detva, Revúca, Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Veľký Krtíš a Rožňava. Dopravca prevádzkuje vyše 200 autobusov, priemerný vek vozidlového parku sa vďaka projektu podarilo znížiť z pôvodných 7,8 na 2,8 roka.