Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Regióny

Samosprávy na Zemplíne hovoria o fungovaní na hranici existencie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mnohé menšie obce z regiónu sú už teraz na hranici holej existencie, konštatuje iniciatíva.

Humenné 10. júna (TASR) - Starostovia a primátori okresov Vranov nad Topľou, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné, Snina a Medzilaborce sa spojili do iniciatívy Obce a mestá Zemplína. Ich spoločným cieľom je intenzívnejšie presadzovať záujmy svojich obyvateľov a dosahovať reálne riešenia pre dlhodobý rozvoj regiónu, informoval TASR tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák. Ministerstvo dopravy a výstavby SR "berie iniciatívu na vedomie".

"Starostovia hovoria o historicky najkritickejšej situácii, ktorá môže mať za následok vážne finančné problémy miest a obcí, či dokonca kolaps až nútenú správu. Mnohé menšie obce z regiónu sú už teraz na hranici holej existencie," konštatuje iniciatíva, pričom poukazuje na nárast cien energií, materiálov, pohonných hmôt či infláciu.

"Mrzí nás, že namiesto odstraňovania regionálnych rozdielov sme svedkami toho, že mestá a obce sú dnes na hranici prežitia a z pozície vlády SR dlhodobo nevidíme snahu riešiť tieto problémy," uviedlo tiež neformálne zoskupenie. Upozornilo pritom na špecifiká regiónu, akými sú nejestvujúca diaľnica, rýchlostná cesta, nedostatok pracovných príležitostí, chýbajúca kanalizácia a verejné vodovody.

Riešenia pritom samosprávy potrebujú hľadať a prijať "urgentne". Starostovia a primátori Zemplína veria, že budú aplikovateľné i v iných slovenských regiónoch. "Podariť sa to však môže len vtedy, ak vláda SR začne s nami komunikovať ako s partnerom, pretože nám záleží na rovnakom občanovi," uzavrela iniciatíva s tým, že za nízkym záujmom vlády o regionálne problémy vidia najmä chýbajúci dialóg, ale aj malé regionálne zastúpenie poslancov v národnom parlamente.

"Túto iniciatívu berieme na vedomie. Pre región Zemplín máme špeciálne vytvoreného splnomocnenca, ktorý im je kedykoľvek k dispozícii," reagoval na iniciatívu pre TASR rezort dopravy a výstavby.