Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Regióny

Samosprávy pod Poľanou na protest vypnú verejné osvetlenie

Ilustračná snímka Foto: TASR/Eduard Fašung

Predseda pripomenul, že odstavenie verejného osvetlenia bude vo všetkých obciach a mestách, ktoré sú v združení. Pripájajú sa tak k protestnej iniciatíve s názvom Mestám a obciam zhasína nádej.

Detva 27. januára (TASR) – Mestá a obce pod Poľanou v pondelok (30. 1.) večer vypnú na celú noc verejné osvetlenie. Vyjadriť tak chcú nespokojnosť s tým, že vláda nerieši ich otázky. TASR o tom v piatok informoval predseda Koordinačného združenia mikroregiónu Podpoľanie a zároveň starosta obce Kriváň Imrich Paľko.

Pripomenul, že odstavenie verejného osvetlenia bude vo všetkých obciach a mestách, ktoré sú v združení. Pripájajú sa tak k protestnej iniciatíve s názvom Mestám a obciam zhasína nádej. Vyplýva to z uznesenia, na ktorom sa členovia koordinačného združenia dohodli koncom januára. Paľko uviedol, že súčasťou združenia sú všetky obce a mestá okresu Detva. Patria však do neho aj obce Zvolenská Slatina, Očová, Hrochoť a Budiná.

K vypnutiu verejného osvetlenia sa podľa podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Božika pripoja nielen mestá. Svoju účasť po rokovaní na Kysuciach prisľúbili i obce. Ide o prvú z protestných akcií, ktoré samosprávy plánujú uskutočniť.

Pomoc samosprávam s cenami energií pôjde podľa dočasne povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana cez schému, ktorá fungovala už vlani v decembri, a už vtedy sa o ňu uchádzalo viacero subjektov z verejnej správy. O prvé kompenzácie za január bude možné požiadať v priebehu februára.