< sekcia Regióny

VIDEO: Šarišský hrad obnovujú starým spôsobom murovania

Na snímke robotníci pracujú na obnove Hradu Šariš. Veľký Šariš, 10. júna 2020. Foto: EASYFOTO TASR - Maroš Černý

Veľký Šariš 10. júna (TASR) – Celkovo 35 ľudí pracuje v týchto dňoch na Hrade Šariš. Mesto Veľký Šariš má za cieľ v tomto roku ukončiť rekonštrukciu obvodovej hradby horného hradu. Robotníci pri nej využívajú pôvodnú technológiu.

Veľký Šariš 10. júna (TASR) – Celkovo 35 ľudí pracuje v týchto dňoch na Hrade Šariš. Mesto Veľký Šariš má za cieľ v tomto roku ukončiť rekonštrukciu obvodovej hradby horného hradu. Robotníci pri nej využívajú pôvodnú technológiu. Hrad Šariš je z 13. storočia a patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku."Našou úlohou je hlavne konzervovať murivo, ktoré je po stáročiach rozpadnuté, silne narušené a my ho musíme dať do takého stavu, aby ďalších niekoľko sto rokov vydržalo a aby bolo hlavne prístupné a bezpečné pre návštevníkov," uviedol pre TASR správca hradu Ladislav Babuščák.

Ako povedal, je to úplne iný typ murovania, na aký sú v súčasnosti ľudia zvyknutí. "Je to takzvané historické murivo, ktoré sa dnes nepoužíva nikde inde. Myslím si, že len na hradoch. Musíme dodržať pôvodnú technológiu, čo sa týka zloženia malty. Hasíme vápno, robíme vápennú maltu a aj ukladanie kameňa ma prísne stanovené podmienky. Je to takzvané riadkovanie. Každý kameň má svoje miesto," vysvetlil Babuščák s tým, že murovať budú vzhľadom na poveternostné podmienky do konca septembra, práce na hrade však budú pokračovať do konca novembra.

Mesto ako vlastník hradu ho posledných desať rokov obnovuje pomocou rôznych projektov, grantov, ale aj za podpory súkromných donorov.

"Myslím si, že za tú dobu nastal rapídny pokrok v tom, ako hrad vyzeral predtým a ako vyzerá dnes. Jeho obnova začala vďaka mestu už pred 20 rokmi, ale aj vďaka občianskym združeniam, ktoré tu pôsobili. Posledných päť rokov na hrade robí občianske združenie Hradba Šariš," povedal Babuščák.

V súčasnosti je hrad pre verejnosť prístupný. "Vzhľadom na to, že je to vonkajšie prostredie, nie je nutné tu mať rúško, len ak idú návštevníci do expozície, ktorá je v hlavnej bašte - donjone. Je tam obmedzený počet návštevníkov na desať. Musia si dezinfikovať, samozrejme, ruky," skonštatoval správca hradu.

Celkovo je podľa Babuščáka hrad zrekonštruovaný na 40 až 50 percent. Za desať rokov tam bolo preinvestovaných približne 2,5 milióna eur, z toho štát investoval asi 2 milióny eur.

"Projekt, ktorý prebieha na hrade, má svoju povinnú spoluúčasť, ktorá je približne 5000 eur ročne. Dávame do toho viac. Platíme zamestnancov - správcu hradu, sprievodcov, ako aj ostatných, ktorí sa na hrade angažujú. Aj keď na vstupnom vyzbierame napríklad 15.000 eur ročne, každé jedno euro končí naspäť na hrade," dodal primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.