Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Regióny

Turisti, zbystrite: Sedlo Prielom vo Vysokých Tatrách uzatvoria

Na archívnrj snímke turisti stúpajú po turistickom chodníku do sedla Prielom vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR Oliver Ondráš

Turistická trasa cez Prielom patrí medzi najnáročnejšie vo Vysokých Tatrách. Nachádzajú sa na nej aj výstupové železá a reťaze, ktoré turistom uľahčujú pohyb v exponovanom teréne.

Vysoké Tatry 26. septembra (TASR) - Sedlo Prielom vo Vysokých Tatrách čaká od piatku (29. 9.) uzávera. Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa totiž v spolupráci s dobrovoľníkmi chystá opraviť modro značený turistický chodník vedúci cez toto obľúbené vysokohorské sedlo spájajúce Veľkú Studenú a Bielovodskú dolinu. Informovala o tom Správa TANAP-u na svojej stránke.

Turistická trasa cez Prielom patrí medzi najnáročnejšie vo Vysokých Tatrách. Nachádzajú sa na nej aj výstupové železá a reťaze, ktoré turistom uľahčujú pohyb v exponovanom teréne. Vplyv počasia a množstva ľudí, ktorí každý rok počas sezóny prejdú týmto úsekom, sa negatívne podpísal aj na stave turistického chodníka. "Po rokoch bežných opráv a údržieb nastal čas na jeho rozsiahlejšiu opravu, keďže aj reťaze a stupačky majú svoju životnosť. Privítali sme iniciatívu dobrovoľníkov, vďaka ktorým spoločnými silami zrekonštruujeme sedlo Prielom a zlepšíme tak nielen stav turistickej infraštruktúry, ale zároveň zvýšime aj bezpečnosť a komfort návštevníkov Vysokých Tatier," uviedol námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf.

Pracovníci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru sa spoločne s dobrovoľníkmi z turistického klubu Hikemates pustia do práce v exponovanom teréne. To si však podľa ochranárov vyžaduje skúsených ľudí, na oprave tohto úseku sa tak budú podieľať nadšenci s lezeckou praxou. "Na chodníku a v jeho okolí sa nachádza množstvo uvoľnených skál, tie odstránime a zároveň na trase osadíme fixné reťaze v dĺžke 180 metrov, aby bol prechod pre turistov jednoduchší a najmä bezpečnejší," konkretizuje predseda turistického klubu Hikemates Patrik Pajta.

Počas opráv trasu dočasne uzatvoria pre verejnosť. O opätovnom otvorení sedla bude Správa TANAP-u informovať prostredníctvom svojej webstránky a tiež na sociálnej sieti.