Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Regióny

Septembrový Pride Dúhové Košice podporí práva sexuálnych menšín

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Pochod sa začne 26. septembra z priestorov Kasární/Kulturparku.

Košice 8. septembra (TASR) - Tretí ročník sprievodu Pride Dúhové Košice za práva ľudí s inou než heterosexuálnou identitou sa v metropole východného Slovenska uskutoční 26. septembra. Pod heslom Dúha nás spája ním vyvrcholí týždeň rôznorodých aktivít na zviditeľnenie a podporu práv LGBTI komunity.

Podľa organizátorov bude tohtoročné podujatie väčšie a farebnejšie ako v minulosti. "Okrem sprievodných podujatí chystáme i festival po samotnom sprievode. Verím, že si z ponuky každý niečo vyberie, niečo, čo ho pritiahne a umožní mu zakúsiť neopakovateľnú atmosféru Pride sprievodu. Práve z tejto atmosféry totiž môžeme čerpať silu na celý rok. Dáva nám to odvahu žiť naše životy v pravde k sebe samým i k okoliu," uviedol riaditeľ podujatia Róbert Furiel.

Pochod sa začne o 13.00 h z priestorov Kasární/Kulturparku, ktoré ponúknu bezpečné miesto pre zhromaždenie. Festival nasleduje hneď po sprievode a uskutoční sa v priestoroch Tabačky Kulturfabrik. V rámci programu vystúpia prešovskí Odtiaľ potiaľ alebo českí hudobníci W.W.W., Slowmotiondancer a Videos. Festivalom bude sprevádzať košická rodáčka a herečka Judita Hansman. V priestoroch Tabačky sa na Dúhovom trhu neziskoviek predstavia rôzne ľudskoprávne organizácie nielen z východného Slovenska. Večer sa návštevníci a návštevníčky môžu tešiť na "queer párty Tepláreň".

"Okrem festivalu prinášame do Košíc i týždeň sprievodných aktivít. Zatiaľ môžeme prezradiť, že budeme premietať úspešný britský film Pride, diskutovať o tom, ako sa na Slovensku žije gejom a lesbám, a vyberieme sa aj na turistický výlet do okolia Košíc," priblížil člen organizačného tímu Juraj Víg.

"Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje festival Pride, aby sa na situáciu LGBTI ľudí nezabudlo. Máme pocit, že celospoločenská diskusia po februárovom referende utíchla, čo nie je dobré. Iba jej udržiavaním máme šancu posúvať sa ďalej," dodal Furiel.

Pride Dúhové Košice je dobrovoľná nezisková akcia, ktorú zastrešuje občianske združenie Saplinq a organizuje skupina aktivistiek a aktivistov. Finančne ju podporili Slovensko-český ženský fond, veľvyslanectvo USA a súkromní donori.

Projekt Pride Dúhové Košice - Sme v tom spolu získal podporu v sume 4189 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Cieľom projektu je posilnenie aktívneho občianstva.