Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Regióny

Situácia s bezdomovcami v Liptovskom Mikuláši nie je kritická

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Liptovskomikulášskymi ulicami sa aktuálne potuluje približne 40 ľudí bez domova. Väčšina z nich využíva služby nocľahárne, útulku alebo si zariadi nocľah v iných dočasných príbytkoch.

Liptovský Mikuláš 5. decembra (TASR) - Situácia s ľuďmi bez domova v Liptovskom Mikuláši nie je kritická, kapacity existujúcich zariadení sociálnych služieb dlhodobo postačujú. Uviedla to vedúca sociálneho odboru na mestskom úrade Erika Sabaková.

Liptovskomikulášskymi ulicami sa aktuálne potuluje približne 40 ľudí bez domova. Väčšina z nich využíva služby nocľahárne, útulku alebo si zariadi nocľah v iných dočasných príbytkoch. "K dispozícii majú nocľaháreň s dvanástimi miestami, ktorú prevádzkuje mesto alebo útulok Žilinského samosprávneho kraja s ďalšími 12 posteľami. Keďže ľudia bez prístrešia neustále migrujú, voľné miesto sa v zariadeniach vždy nájde," povedala Sabaková. Napriek tomu sa podľa nej nájdu takí ľudia, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú ostať na ulici.

Nocľaháreň pri komunitnom centre v Hlbokom mesto necháva počas mrazov a tiež cez vianočné a novoročné sviatky otvorenú nepretržite. Za symbolický poplatok 50 centov na noc si v nej ľudia z ulice môžu navariť, oprať a osprchovať sa. Jej súčasťou je kuchyňa, stredisko osobnej hygieny a práčovňa. "Pripravení sme aj na možnosť, že záujem prevýši voľné kapacity. V prípade, že by sa kapacita nocľahárne naplnila, s podporou mesta vie poskytnúť nocľah pre ďalších ľudí aj Slovenský Červený kríž. V posledných rokoch však kapacity nocľahárne a útulku, ktorý v našom meste prevádzkuje samosprávny kraj postačovali," vysvetlila vedúca sociálneho odboru.

V Liptovskom Mikuláši podľa Sabakovej v zimnom období neevidujú zvýšený počet úmrtí ľudí bez domova. Každý deň v roku môžu ísť na teplú polievku, ktorú dostanú v budove Slovenského Červeného kríža na Kuzmányho ulici zadarmo.