Quantcast
< sekcia Regióny

Nová lanovka prepravila na Skalnaté pleso prvých ľudí

Na snímke kabíny novej lanovky vchádzajú a vychádzajú zo stanice Skalnaté Pleso počas slávnostného spustenia prevádzky novej kabínkovej lanovky zo Štartu na Skalnaté Pleso v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách 14. decembra 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Novou kabínkovou lanovkou, ktorá celkovo zvýši prepravnú kapacitu z 900 na 2400 osôb za hodinu v celom stredisku, sa zavŕšila ďalšia etapa obnovy strediska v Tatranskej Lomnici.

Tatranská Lomnica 14. decembra (TASR) – Nová 15-miestna kabínková lanovka dnes zo stanice Štart v Tatranskej Lomnici vyviezla prvých ľudí na Skalnaté pleso. Lanovka je najväčšou novinkou tejto zimnej sezóny vo vysokých Tatrách, náklady na jej výstavbu sa vyšplhali na približne desať miliónov eur. Vystriedala starú pôvodnú štvormiestnu kabínku, ktorá bola v stredisku od roku 1995. Jej časť však bude voziť turistov naďalej, a to z Tatranskej Lomnice na medzistanicu Štart.

"Nová lanovka je špeciálna, je to akási ikona Vysokých Tatier. Vysokú požiadavku pri tejto lanovke sme kládli na bezpečnosť, zároveň sme vedeli, že máme problémy so silným vetrom v tejto oblasti a táto nová lanovka vydrží vietor o rýchlosti 22 až 24 metrov za sekundu, čo je podstatne viac, ako jej predchodkyňa. Jej výhodou sú priehľadné okná, takže lyžiari i peší turisti sa môžu kochať výhľadmi a zároveň je pomerne rýchla," priblížil špecifiká novej lanovky riaditeľ horských stredísk Tatry Mountain Resorts (TMR) Dušan Slavkovský. Tzv. gondola môže ísť maximálnou rýchlosťou šesť metrov za sekundu, takže presun zo Štartu na Skalnaté pleso trvá približne sedem minút.Lanovka má 15 miest

Výrobca - firma Doppelmayr novú kabínku z hľadiska dizajnu prispôsobil požiadavkám TMR. "V ponímaní s tou technológiou na nás pôvodná kabínka, taký valec, pôsobila veľmi staro. Požiadali sme preto firmu, aby nám vyvinula nový vozeň, ktorý sme videli a jeho kapacita bola osem alebo desať ľudí. Do novej lanovky vojde 15 ľudí," vysvetlil Slavkovský.

Nová lanovka podľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry určite posunie ďalej celú oblasť. "Je to ďalší veľký krok pre cestovný ruch, veľmi sa tešíme, že máme opäť niečo nové a táto lanovka prevezie množstvo návštevníkov. Verím, že to ocenia a do Tatier prídu," dodala výkonná riaditeľka OOCR Lenka Maťašovská.

Novou kabínkovou lanovkou, ktorá celkovo zvýši prepravnú kapacitu z 900 na 2400 osôb za hodinu v celom stredisku, sa zavŕšila ďalšia etapa obnovy strediska v Tatranskej Lomnici. "Predpokladám, že v roku 2015 by sme mohli zrealizovať ďalšiu sedačkovú lanovku, ktorá by šla z nového nástupného miesta pri botanickej záhrade, kde by sme mohli vybudovať aj ďalšie parkovacie plochy. Nová sedačková lanovka by mala ísť práve po medzistanicu Štart," upozornil Slavkovský. V Tatranskej Lomnici sa zatiaľ lyžuje len na zjazdovkách Bukova hora, Bukova hora západ a Grand slnečná. Na prvú lyžovačku zo Skalnatého plesa si budú musieť lyžiari ešte počkať. Nová lanovka je však od dnes v plnej prevádzke, zatiaľ pre peších turistov.