Spišská Stará Ves 8. marca (TASR) - Od zachovania skalných sutí v Pieninách závisí existencia stoviek druhov fauny a flóry. Správa Pieninského národného parku (PIENAP) preto nedávno pracovala na čistení sutí od náletových drevín. Informovala o tom na webovej stránke.
"Medzi klenoty Pienin na týchto sutiach patrí takzvaný králik Zawadského - chryzantéma pieninská a tiež motýľ jasoň červenooký. Vzácny jasoň, aby prežil, potrebuje skalné sute a vápencové bralá, kde rastie hostiteľská rastlina, ktorou sa živia húsenice tohto motýľa," vysvetlili ochranári. Podmienkou sú aj blízke kvetné lúky, ktoré zabezpečujú dostatok medonosných rastlín pre takzvaného imága, teda dospelého jedinca motýľa.
Práve preto sa pracovníci Správy PIENAP-u v posledných mesiacoch venovali čisteniu skalných sutí od náletových drevín. Väčšinou zarastajú druhmi ako lieska obyčajná, slivka trnková, smrek obyčajný a ďalšie dreviny. "Vhodným riešením, ako sa zbaviť biomasy z výrubu, je štiepkovanie. Skalné bralá a skalné sute majú vysokú ekologickú hodnotu, nájdeme tu stovky rastlín a živočíchov. Aby skalná suť mohla fungovať, treba vytvárať vhodné podmienky pre život rastlín a živočíchov. Nesmú ju brzdiť náletové dreviny. Zo sute je potrebné vyrúbané dreviny odstrániť, stiahnuť mimo sute, aby jej dynamika bola zachovaná," dodávajú ochranári. Cieľom týchto opatrení je, aby jasoňa červenookého mohli v jeho prirodzenom prostredí stretnúť aj ďalšie generácie návštevníkov.