Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Regióny

Slávnosť Božieho tela si veriaci pripomenuli aj v uliciach Košíc

Na snímke košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober prichádza na slávnostnú svätú omšu pri príležitosti katolíckeho sviatku Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známeho pod názvom Božie telo do Katedrály sv. Alžbety v Košiciach v nedeľu 2. júna 2024. Foto: TASR - František Iván

Hlavným celebrantom bol košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.

Košice 2. júna (TASR) - Svätou omšou v Katedrále sv. Alžbety a slávnostným sprievodom ulicami si veriaci v Košiciach v nedeľu pripomenuli katolícky sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Informuje o tom Košická arcidiecéza na svojej webovej stránke.

Hlavným celebrantom bol košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober. V homílii upriamil pohľad na podstatu sviatku - reálnu prítomnosť Krista. "Eucharistia pretvára, uzdravuje, posväcuje, pripodobňuje Kristovi a upevňuje vo viere," povedal s tým, že zároveň spája veriacich. "Eucharistia nie je odmenou pre spravodlivých, ale je liekom pre chorých, a to sme dnes všetci - duchovne chorí, ranení a strádajúci, tužiaci po pokoji a mieri," dodal.

Po svätej omši sa začal tradičný slávnostný sprievod so štyrmi zastaveniami. Arcibiskup udeľoval prítomným aj požehnanie so sviatosťou oltárnou.Pri príležitosti tohto sviatku, známeho pod názvom Božie telo, sa slávnostné sväté omše a procesie veriacich ulicami miest a obcí konajú na viacerých miestach. Sviatok síce pripadá vždy na štvrtok po Najsvätejšej Trojici, no slávi sa aj v nasledujúcu nedeľu. Prikázaný sviatok je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo sviatosti oltárnej.