Quantcast
< sekcia Regióny

Slávnosti v Nitre sú vyjadrením úcty k cyrilo-metodskej tradícii

Na snímke Nitriansky jarmok v Nitre 3. júla 2022. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Historickú líniu slávností predstavujú výstavy v Ponitrianskom múzeu i historický festival Pribinova Nitrawa.

Nitra 3. júla (TASR) - Úcta k cyrilo-metodskej a veľkomoravskej tradícii a hold výnimočným historickým i súčasným osobnostiam sú hlavnou myšlienkou trojdňových osláv Nitra, milá Nitra, ktoré sa v nedeľu začali v meste pod Zoborom. Rovnomenná hymnická pieseň a nitrianska znelka je jednotiacim rámcom pre Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré obyvatelia mesta slávia aj ako svoje dni Nitranov, povedal primátor Marek Hattas.

Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v minulom roku získala certifikát Rady Európy a zaradila sa medzi jej 48 kultúrnych miest. Počas tohtoročných slávností smerujú do Nitry účastníci Veľkého letného putovania ku cti sv. Cyrila a Metoda z Velehradu do Nitry. Na cestu sa vydali 27. júla a počas ôsmich dní prekonajú vyše 200 kilometrov po trase Velehrad - Staré Město - Uherské Hradiště - Pašovice - Bojkovice - Trenčín - Bojná - Topoľčany - Solčany - Kostoľany pod Tribečom - Nitra. Symbolickým živým mostom tak prepoja centrá uchovávajúce veľkomoravskú a cyrilo-metodskú tradíciu.K pútnikom z Velehradu sa v pondelok 4. júla pripojí tradičné nitrianske putovanie z Dražoviec na Nitriansky hrad. Tam spolu s historickým sprievodom Pribinovej Nitrawy vytvoria pri pamätníku Proglas živé logo Cyrilo-metodskej cesty.

Súčasťou trojdňových osláv je množstvo kultúrnych podujatí vrátane galakoncertu Slovenskej filharmónie a galaprogramu SĽUK-u. Historickú líniu slávností predstavujú výstavy v Ponitrianskom múzeu i historický festival Pribinova Nitrawa. Vzácne kultúrne dedičstvo spoznajú návštevníci prostredníctvom komentovaných prehliadok, prednášok, cykloprehliadok a divadelných predstavení s historickou tematikou v netradičných priestoroch. Výnimočnou príležitosťou je návšteva biskupského paláca, ktorý je verejnosti sprístupnený jedenkrát v roku - na sviatok Cyrila a Metoda počas Dňa otvorených dverí.

Na snímke detské predstavenie Kocúr v čižmách Nového divadla v Nitre 3. júla 2022.
Foto: TASR - Henrich Mišovič


Tradičné remeslá ožili na Nitrianskom jarmoku spolu s nitrianskym korzom, ktoré ponúka hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie. Program slávností vyvrcholí Cyrilo-metodskou národnou púťou na Svätoplukovom námestí, kde sa uskutoční liturgická slávnosť. Hlavným celebrantom bude košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.