Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. apríl 2024Meniny má Fedor
< sekcia Regióny

Slovenská správa ciest chystá preložku cesty I/79 Hriadky - Trebišov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nová cesta má prepojiť mesto Trebišov a okolité obce s plánovanou diaľnicou D1.

Trebišov 2. marca (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) pripravuje výstavbu novej cesty prvej triedy medzi obcou Hriadky a mestom Trebišov, ktorá presunie tranzit osobnej a nákladnej dopravy mimo obývaných zón. V súčasnosti prebieha proces posudzovania vplyvov preložky cesty I/79 na danom úseku na životné prostredie (EIA).

"V rámci procesu sa posudzujú viaceré varianty trasy preložky cesty. Výsledkom celého procesu EIA bude záverečné stanovisko vydávané Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR, ktoré bude odporúčať jeden z posudzovaných variantov na ďalšiu prípravu, a až potom bude známy koridor preložky cesty," uviedla pre TASR hovorkyňa SSC Jana Lukáčová.

Nová cesta má prepojiť mesto Trebišov a okolité obce s plánovanou diaľnicou D1. Zároveň má zvýšiť bezpečnosť dopravy a účastníkov cestnej premávky, zvýšiť plynulosť dopravy a odľahčiť intravilán mesta a obcí Vojčice a Hriadky od tranzitnej dopravy. "Keďže preložka cesty bude trasovaná mimo zastavaného územia spomínaných sídel, bude potrebný výkup pozemkov, keďže Slovenská správa ciest musí v stavebnom konaní preukázať vlastnícke alebo iné právo k pozemkom," doplnila Lukáčová.

Aktuálne SSC realizuje projekt rekonštrukcie cesty I/79 Hriadky - Trebišov s investíciou viac ako 3,8 milióna eur, ktorý sa začal vlani v októbri. Dosiaľ je ukončený úsek od obce Vojčice po Trebišov, pričom doplnené ešte bude vodorovné dopravné značenie. SSC informovala, že sa začali práce na obnove piatich priepustov, pričom štyri priepusty sú zrekonštruované na 90 percent. Chýbajú pri nich zatiaľ bezpečnostné prvky. "V rámci rekonštrukcie cesty ostáva ukončiť úsek Hriadky, kruhový objazd - Vojčice. Ukončenie stavby je naplánované na apríl 2024. Termín bude dodržaný," konštatovala hovorkyňa.