Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia Regióny

Slovenské múzeum máp pozýva na výstavu Slovenskí kartografi v Uhorsku

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Medzi vystavenými exponátmi sa nachádzajú originály máp, ako napríklad ikonická Generálna mapa kráľovstva uhorského z roku 1806 od Jána Lipského, pozostávajúca z 12 precízne kolorovaných listov.

Kynceľová 9. februára (TASR) - Originálne mapové diela významných slovenských kartografov približuje výstava Slovenskí kartografi v Uhorsku, ktorú v uplynulých dňoch sprístupnili v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

"Výstava Slovenskí kartografi v Uhorsku je pre nás jedinečnou príležitosťou predstaviť verejnosti pomocou kartografických diel skutočnosť, že aj Slováci sa významne podieľali na vysoko odbornej činnosti v Uhorskom kráľovstve," konštatoval kurátor múzea Martin Kmeť.

Medzi vystavenými exponátmi sa nachádzajú originály máp, ako napríklad ikonická Generálna mapa kráľovstva uhorského z roku 1806 od Jána Lipského, pozostávajúca z 12 precízne kolorovaných listov. Na výstave uvidia návštevníci aj zriedkavú kópiu tejto mapy od Edmunda von Zuccheriho, vydanú vo Viedni v roku 1851.

Podľa Kmeťa nechýbajú na výstave ani originály výtlačkov diel Samuela Mikovíniho, ktorý je považovaný za zakladateľa modernej kartografie. "Jeho detailné mapy stolíc, Liptovskej, Bratislavskej, Turčianskej, Zvolenskej a Novohradskej, z polovice 18. storočia demonštrujú jeho majstrovstvo v kombinovaní technickej presnosti a estetickej hodnoty," skonštatoval kurátor.

Súčasťou výstavy je aj Mapa Gemerskej stolice a jaskynného systému Aggtelek od Mikovíniho žiaka Ladislava Bohuslava Bartolomeidesa, vytvorená v Levoči v rokoch 1806 až 1808, či povrchová mapa banskoštiavnického rudného revíru od Matthiasa Zipsera z roku 1747. Záver výstavy dopĺňajú litografické mapy hornouhorských žúp z prelomu 19. a 20. storočia, ktoré vytvoril Ignác Háček.

Podľa kurátora predstavuje výstava neopakovateľnú príležitosť obdivovať historické mapy nielen ako nástroje geografie, ale aj ako umelecké diela, ktoré odrážajú dobový pohľad na krajinu. Výstave, ktorá v múzeu potrvá až do konca tohto roka, sa budú podľa jeho slov venovať aj v rámci vzdelávacieho programu pre základné či stredné školy.