Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Regióny

Stovky ľudí podpísali výzvu na záchranu projektu kreatívneho centra

Na snímke pohľad na Nitriansky hrad počas zimy 10. januára 2019 v Nitre. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Mesto Nitra získalo na KC 15,5 milióna eur z fondov Európskej únie (EÚ).

Nitra 4. decembra (TASR) - Viac ako 700 ľudí sa od nedele (3. 12.) podpísalo pod výzvu na záchranu projektu Kreatívneho centra (KC) v Nitre. Sú medzi nimi herci slovenských divadiel, hudobníci, speváci, organizátori medzinárodných festivalov i predstavitelia umeleckých škôl. Signatári vo výzve upozorňujú na kroky Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Nitre, ktoré podľa nich vedú k ohrozeniu a možnému zániku projektu KC, ktoré je pred dokončením.

Mesto Nitra získalo na KC 15,5 milióna eur z fondov Európskej únie (EÚ). Jeho súčasťou je okrem ďalších aktivít aj rekonštrukcia vzácnej budovy bývalého kina Palace a obnova štyroch historických objektov v niekdajších kasárňach pod Zoborom. V týchto priestoroch následne vzniknú rôzne prevádzky kreatívneho priemyslu. Mesto doteraz za práce na KC vyplatilo vyše päť miliónov eur. Momentálne radnica hľadá ďalších deväť miliónov eur na zaplatenie faktúr za už vykonané práce. Tie budú mestu z európskych fondov preplatené začiatkom roku 2024.

Radnica sa preto rozhodla vziať si preklenovací úver, ktorý sa splatí po nabehnutí financií z EÚ na účet mesta. O úvere mali mestskí poslanci rozhodnúť na svojom mimoriadnom zasadnutí 27. novembra. Nakoniec však neschválili ani program rokovania a o úvere nehlasovali. Väčšina z nich žiadala za svoj hlas ústupky od vedenia mesta. V spoločnom vyhlásení požadovali priestor pre nezávislých poslancov v riadení mesta a pri kontrole činnosti KC, odvolanie prednostu mestského úradu, zrušenie funkcie poradcu pre komunikáciu a vykonanie auditu na radnici. "Ak príde k dohode, sme ochotní participovať na udržaní projektu KC," uviedli vo vyhlásení, pod ktorým je podpísaných 15 poslancov z 31-členného mestského zastupiteľstva.

Nitriansky primátor Marek Hattas označil ich konanie za nešťastné a nezodpovedné. Podľa jeho slov je nesprávne, ak časť z poslancov podmieňuje personálne zmeny na mestskom úrade blokovaním projektu za 15,5 milióna eur. "V tejto veci budem konať v záujme obyvateľov Nitry a som pripravený viesť rokovania s poslaneckou väčšinou," skonštatoval Hattas.

Signatári výzvy pripomínajú, že nitriansky projekt kreatívneho centra je najväčším svojho druhu na Slovensku, no po rokoch tvrdej práce mu hrozí zánik a uhradenie všetkých nákladov z mestskej kasy. "My, dolu podpísaní signatári výzvy Zachráňme Kreatívne centrum Nitra, so znepokojením sledujeme kroky MsZ v Nitre, ktoré podľa nás vedú k ohrozeniu a možnému zániku projektu KC Nitra. Sme presvedčení, že konanie časti poslancov MsZ je v rozpore so záujmami mesta Nitry. Vyzývame poslancov MsZ v Nitre, aby podnikli všetky potrebné kroky k záchrane KC. Prvým krokom je schválenie preklenovacieho úveru a následné vyčlenenie peňazí na chod KC," konštatuje sa okrem iného vo výzve.