Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Regióny

V Štrbe pribudli špeciálne kontajnerové stojiská odolné voči medveďom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Správa TANAP-u zároveň pri realizácii aktivít súvisiacich s prevenciou výskytu medveďa hnedého v intraviláne zabezpečila aj 31 kusov 1110-litrových samostatne stojacich kontajnerov.

Štrba 9. apríla (TASR) - V obci Štrba pribudli špeciálne kontajnerové stojiská odolné voči medveďom. Štefánia Srebalová z tamojšieho obecného úradu na webovej stránke obce informovala, že inštaláciu na základe súhlasu samosprávy zabezpečila Správa Tatranského národného parku (TANAP).

"Na sídlisku Lieskovec v Tatranskej Štrbe sa postavilo 15 kontajnerových stojísk pri bytových domoch. Každý byt dostal jeden čip, takže vieme, kto ho nezavrie, a tak bude separovaný zber adresný a kontrolovateľný," uviedla Srebalová. Dva prístrešky postavili aj na Školskej ulici a pri cintoríne. Zatvárenie a otváranie stojísk je elektronické a zároveň aj manuálne. Všetky disponujú solárnym panelom, ktorý zabezpečuje osvetlenie objektu a otváranie dverí na čip.

Správa TANAP-u zároveň pri realizácii aktivít súvisiacich s prevenciou výskytu medveďa hnedého v intraviláne zabezpečila aj 31 kusov 1110-litrových samostatne stojacich kontajnerov. Tie sú umiestnené hlavne pri bytových domoch a na verejných priestranstvách v Štrbe, v obecnej časti Tatranská Štrba, ako aj v chatovej oblasti nad železnicou a pri bytových domoch, kde sa nepostavili kontajnerové stojiská.

Inštalácia stojísk a zabezpečenie kontajnerov sú súčasťou projektu "Prevencia výskytu medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ľudských obydlí", ktorý je financovaný z operačného programu Kvalita životného prostredia. Jeho súčasťou je aj následná manipulácia s kontajnermi uloženými v kontajnerovom stojisku.

"Z dôvodu zaradenia katastrálneho územia našej obce do zoznamu obcí s povinnosťou zabezpečiť odpad pred prístupom medveďa hnedého v zmysle zákona o odpadoch sú držitelia odpadu povinní zaistiť ho pred prístupom medveďa hnedého. Obec je povinná zabezpečiť zberné nádoby na komunálny odpad proti vniknutiu medveďa hnedého pri bytových domoch a na verejných priestranstvách," uzavrela Srebalová.