Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Regióny

V Stropkove sa začali vianočné trhy, námestie zdobí nový betlehem

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Tradícia vianočných trhov v Stropkove začala pred desiatimi rokmi, odvtedy sa stala neodmysliteľnou súčasťou končiaceho sa adventu a očakávania Vianoc v meste.

Stropkov 21. decembra (TASR) – Užívať si atmosféru vianočných remeselných trhov môžu od štvrtka aj Stropkovčania. Počas dvoch dní si v centre mesta môžu vybrať originálne darčeky od remeselníkov, ochutnať typické vianočné špeciality a pozrieť si kultúrne vystúpenia. Tohtoročnou novinkou v meste je drevený betlehem s jedenástimi postavami od rezbára Jána Špulera z Oravy. Ako informoval hovorca stropkovskej radnice Peter Novák, tradícia vianočných trhov v Stropkove začala pred desiatimi rokmi, odvtedy sa stala neodmysliteľnou súčasťou končiaceho sa adventu a očakávania Vianoc v meste.

Slávnostné otvorenie trhov je naplánované na 16.00 h. Kultúrny program sa začne vystúpením komorného divadla Portál, ktorého členovia pripravili Vianočnú rozprávku. Po nich sa predstaví domáci detský súbor Maľovaný svet. Vystúpia aj mladí speváci zo súboru Happy together a bodku za štvrtkovým programom dajú členovia chrámového zboru sv. Cyrila a Metoda.

V piatok 22. decembra sa jarmočníkom v pásme vinšov a kolied predstaví folklórna skupina Olšavan z Vyšnej Olšavy. Čaro blížiacich sa Vianoc obohatí sólistka Miriam Bučková zo Súkromnej základnej umeleckej školy. Záver piatkového programu bude patriť miešanému speváckemu zboru Karmel.

Organizátori sa každoročne snažia do Stropkova pritiahnuť čo najviac remeselníkov, ktorí ponúkajú rozličné výrobky z vlastnej produkcie. „Očakávame zhruba štyridsať remeselníkov a predajcov. Veríme, že každý z návštevníkov trhov si v ponuke nájde to svoje. V tomto roku nebude núdza o rezbárske a textilné výrobky, vyšívané a háčkované dečky, vianočné oblátky, sušené bylinky. V ponuke budú tiež šperky, vyrezávané tradičné hudobné nástroje, včelie produkty, keramika, sviečky, výrobky z plste a ovčieho rúna, medovníky a mnohé ďalšie tradičné výrobky. Nezabudli sme ani na niečo teplé pod zub i na zahriatie,“ povedal vedúci odboru školstva a kultúry mestského úradu Tibor Kubička.

Svoje stánky majú aj dobrovoľní predajcovia výrobkov z dielní miestnych sociálnych zariadení – Domu detí Božieho milosrdenstva, Domova sociálnych služieb a Nového domova. Spestrením trhov bude primátorský punč, ktorý od popoludnia bude podávať primátor Stropkova Ondrej Brendza.