< sekcia Regióny

Exstarostu Marianky odsúdili za korupciu na 3 roky podmienečne

Na snímke bývalý starosta Marianky Radovan J. prichádza na vyhlásenie rozsudku na ŠTS v Banskej Bystrici vo štvrtok 13. augusta 2020. Foto: TASR – Ján Krošlák

S rodinou stále žije v Marianke a pracuje ako advokát.

Banská Bystrica 13. augusta (TASR) – Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, dnes odsúdil na tri roky trestu odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky bývalého starostu Marianky Radovana J., ktorý bol obžalovaný z korupcie v desiatich prípadoch.Za vinného ho uznal vo ôsmich prípadoch, v dvoch ho spod obžaloby oslobodil. Hoci prokurátor navrhoval päť rokov "natvrdo", súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor sa voči verdiktu odvolal, obžalovaný si ponechal lehotu na podanie odvolania.

Exstarosta po celý čas procesu popieral svoju vinu a údajné úplatky označil za nevynucované dary od obyvateľov. Išli vraj na transparentný účet dediny a jej zveľadenie. Neobohacoval seba a ani inú osobu. Podľa neho nebola naplnená skutková podstata trestného činu, ktorú mu obžaloba kládla za vinu.

Ako samosudca zdôvodnil, práve to, že neobohacoval seba, bolo pre Radovana J. poľahčujúcou okolnosťou. Súd uveril výpovediam stavebníkov, ktorí na základe darovacích zmlúv prispeli na rozvoj obce od 500 do 1700 eur. Celkovo pri žalovaných skutkoch išlo o sumu prevyšujúcu 10.000 eur v rokoch 2011 až 2015.

Sudca pri zdôvodnení rozsudku tiež zdôraznil, že dar nie je darom, ak na strane darcov chýba vôľa, a navyše exstarosta sa skutkov dopustil ako verejný činiteľ.

Svedkovia obžaloby počas procesu vypovedali, že pociťovali nátlak, keď od nich starosta požadoval dar pre obec. Radovan J. to vtedy vyhodnotil ako ich subjektívne pocity až osobnú nevraživosť v súvislosti s ich stavebnými konaniami.

„Vyše 100 ľudí finančný dar obci dalo a je ďalších 200, na ktorých som naliehal, aby ho poskytli, a neurobili tak. Vo všetkých prípadoch, či už dar dali alebo nie, sa v stavebnom konaní postupovalo štandardným spôsobom," zdôrazňoval počas procesu obžalovaný. S rodinou stále žije v Marianke a pracuje ako advokát.

„Mám za to, že päť rokov vyšetrovania, päť rokov môjho života som čakal, ako to orgány činné v trestnom konaní vyšetria. Práve svojím konaním, respektíve nekonaním, spôsobili to, že to, ako som oslovoval a komunikoval s jednotlivými darcami, nebolo zachytené technickými prostriedkami. Nebolo to nikdy nahraté, a teda som sa nemohol seriózne brániť voči subjektívnym tvrdeniam svedkov. Päť rokov som vykonával túto činnosť úplne rovnako, oslovoval desiatky, stovky stavebníkov a darcov rovnakým spôsobom a nebol žiadny problém," konštatoval po vynesení rozsudku obžalovaný s tým, že dať dar obci bolo u nich tradíciou.

„Niekto to môže vnímať ako nátlak, ale ja som konal vo verejnom záujme a snažil som sa o rozvoj dediny," dodal.

Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková doplnila, že súd obžalovanému uložil trest zákazu činnosti výkonu funkcie v ktoromkoľvek subjekte verejnej správy na obdobie piatich rokov.