Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Regióny

Študenti z krajín V4 a Ukrajiny sa dozvedajú, aké ťažké to majú lídri

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Záštitu nad podujatím má minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Banská Bystrica 8. decembra (TASR) – Okolo 25 účastníkov z krajín Vyšehradskej štvorky a Ukrajiny sa dnes zišlo na 5. ročníku medzinárodnej konferencie Visegrad Youth Forum (VYF-Vyšehradské mládežnícke fórum) 2016, ktorá sa koná na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Dvojdňovú konferenciu organizuje Euroatlantické centrum, nezávislá mimovládna organizácia pôsobiaca na hostiteľskej fakulte a zúčastňujú sa na nej študenti univerzít vzdelávajúci sa v oblasti medzinárodných vzťahov a bezpečnostných štúdií.

Ako v prvý deň VYF zhodnotila Martina Šinková, prezidentka Euroatlantického centra, študenti z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny majú priestor vyjadriť sa k aktuálnym stredoeurópskym otázkam a tiež možnosť stretnúť sa s pozvanými odborníkmi. Dnes medzi nich prišli zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí a obrany, ako aj mimovládnych organizácií a akademického sektora.

"Študenti majú možnosť zapájať sa do diskusií a vyskúšať si na simulácii pozície lídrov krajín V4, ako dochádza k rozhodovacím procesom, akú ťažkú úlohu majú pri nich naši zástupcovia, čím všetkým si musia prejsť a aké nástrahy tam na nich čakajú," priblížila pre TASR Šinková.

V druhý deň VYF v piatok (9.12.) je na programe simulácia summitu NATO s Ukrajinou. Participanti budú dosadení do úlohy lídrov pridelených štátov a budú riešiť situáciu, v ktorej Ukrajina čelí kybernetickému útoku.

Záštitu nad podujatím má minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.