< sekcia Regióny

Tatranská galéria v Poprade vystavila fotografie z novembra 1989

Nežná revolúcia, ilustračná snímka. Foto: TASR/Alexander Buzinkay

Niektoré snímky boli nájdené v archívoch autorov a vystavené budú vôbec po prvýkrát.

Poprad 21. novembra (TASR) – Tatranská galéria v Poprade pripravila pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie dve výstavy. Druhú z nich pod názvom „Sametová/Nežná“ predstavili vo štvrtok podvečer v rámci verejnej diskusie s aktérmi Novembra 1989. „Ubehlo 30 rokov, odkedy máme možnosť žiť v slobodnej spoločnosti, a to je naozaj dobrý dôvod na zamyslenie. Zaujíma nás, aký sa uchoval vizuálny obraz udalostí roku 1989 a aké najzaujímavejšie momenty zachytili slovenskí a českí fotografi, či už ich fotografovali ako zamestnanci agentúr a redakcií, z vlastného záujmu alebo ako aktívni účastníci protestov,“ ozrejmila kurátorka a vedúca zbierok Tatranskej galérie Lívia Pemčáková.

Niektoré snímky boli nájdené v archívoch autorov a vystavené budú vôbec po prvýkrát. Kurátorom expozície je Tomáš Pospěch a organizátorom České centrum Bratislava. Predstavené fotografie troch slovenských a štyroch českých fotografov môžu byť podľa Pemčákovej pre pamätníkov výzvou, či si na niektoré z týchto obrazov po rokoch ešte spomenú. „Tým mladším môžu v skratke sugestívne priblížiť vtedajšie euforické časy naplnené nádejou a očakávaniami. Je stále dosť dôvodov, prečo si tieto udalosti aj po troch desaťročiach pripomínať,“ skonštatovala.

Druhú z výstav pod názvom „Chceme slobodu! Pád komunistického režimu na Slovensku“ prezentuje na paneloch s fotografiami a edukatívnym textom do piatku (22. 11.) udalosti a problémy, ktoré viedli k pádu komunizmu.