< sekcia Regióny

Téryho chata má nového chatára, je ním Peter Michalka

Foto: turistika

Pôvodne sa do súťaže o prevádzkovanie najvyššie celoročne otvorenej chaty vo Vysokých Tatrách prihlásilo 23 uchádzačov.

Vysoké Tatry 17. septembra (TASR) - Novým chatárom na Téryho chate vo Vysokých Tatrách bude od 1. novembra Peter Michalka. Predseda Slovenského horolezeckého spolku James Igor Koller pre TASR uviedol, že spomedzi troch kandidátov si dnes v tajnom hlasovaní vybrali práve jeho, na druhom mieste skončil Marko Filipský a za nimi Miki Knižka.

„Víťaz Peter Michalka sa narodil v Bratislave, ale 15 rokov pôsobí vo Vysokých Tatrách, robil aj na Téryho chate ako nosič, ale aj ako zamestnanec chaty, okrem toho pôsobil ako vedúci športového obchodu v Poprade. Je to veľmi zodpovedný, čestný a férový človek, horolezec, všeobecne je známy vo Vysokých Tatrách,“ priblížil Koller.

Rozhodovanie bolo podľa neho veľmi tesné, rovnako aj rozdiel, s ktorým Michalka zvíťazil. Pri prvých dvoch kandidátoch prevládalo, že prevádzkovanie Téryho chaty bol ich prioritný zámer, naopak, Miki Knižka má viacero aktivít, ktorým sa venuje.

Zmluvu na prenájom chaty získal Michalka na šesť rokov, Miroslav Jílek, ktorý tu pôsobil asi 20 rokov, končí k 31. októbru. „Tie podmienky v nájomnej zmluve stanovujú nájomné, ktoré on ponúkol, na 30.000 eur za rok. Táto ponuka bola podobná ako pri ostatných dvoch kandidátoch. Okrem toho sa však zaviazal, že ešte 5000 eur navyše ročne bude jeho príspevok do rozvoja chaty,“ doplnil Koller.

Pôvodne sa do súťaže o prevádzkovanie najvyššie celoročne otvorenej chaty vo Vysokých Tatrách prihlásilo 23 uchádzačov. Spomedzi nich si v strede minulého týždňa zástupcovia SHS James a Klubu slovenských turistov vybrali spomínaných troch. Térynka, ako ju turisti zvyknú nazývať, leží v nadmorskej výške 2015 metrov a bola postavená ešte koncom 19. storočia podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho. V súčasnosti patrí medzi najnavštevovanejšie vysokohorské chaty.