< sekcia Regióny

FOTO: Na testovanie čakali v Bardejove ľudia od skorého rána

Na snímke registrácia pred testovaním v Bardejove 23. októbra 2020. Foto: TASR – Maroš Černý
Na Orave a v Bardejove sa začalo pilotné celoplošné testovania na ochorenie COVID-19, ktoré potrvá do nedele 25.októbra 2020. Foto: TASR – Maroš Černý

Vo štvrtok evidovali necelých 50 dobrovoľníkov a administratívnych pracovníkov.

Bardejov 23. októbra (TASR) – Od skorého rána čakalo približne 100 obyvateľov Bardejova pred Základnou školou na ulici Komenského, kde je jedno z odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19. Samotný obder sa začal s asi polhodinovým meškaním, tesne pred 8:00 dorazila časť materiálu.„Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby úlohy, ktoré na nás boli kladené, či už zo strany štátnych orgánov alebo ministerstva obrany, so cťou splnili," uviedol pre TASR hovorca mesta Štefan Hij.

Pre problémy s materiálom sa podľa jeho slov nezačalo s testovaním na sídlisku Vinbarg, v areáli spojenej školy Juraja Henisha a v Dlhej Lúke, kde malo byť mobilné odberné miesto. Celkovo je v meste 14 odberných miest.

Na snímke prípravy na testovanie v Bardejove 23. októbra 2020.
Foto: TASR – Maroš Černý


Vo štvrtok evidovali necelých 50 dobrovoľníkov, administratívnych pracovníkov, tak by podľa neho nemal byť problém s konaním testovania.

„Podľa našich údajov, by testovaniu malo podliehať, ak teda rátame, že sú to obyvatelia starší ako desať rokov, viac ako 28 000 ľudí. Bardejov má celkovo približne 32.000 obyvateľov."

„Pripravovali sme sa v súčinnosti s mestom a po konzultácii s hygienou a armádou. Pripravili sme samostatným vchodom vstup, dve odberné miesta a samostatný výstup. Vo štvrtok sa to trocha zmenilo, armáda nám oznámila, že máme pripraviť priestory na testovanie vonku.Pozháňali sme si prístrešky, posťahovali nábytok a dnes ráno sme spolu s armádou pripravili priestory na testovanie vonku,
" doplnil riaditeľ Základnej školy na Komenského ulici Ján Mika s tým, že očakávajú približne 5500 ľudí.

„Prišiel som skôr, lebo keď tu budú ľudia do 19:00, nebude to podľa mňa hygienické. Prišiel som preto, aby som nenakazil rodičov, ktorí sú starší. Dúfam, že budem mať negatívny test," povedal Bardejovčan Dušan Dlugoš.

„Prišli sme trocha neskôr, lebo manžel má na nohách protézy. Chceme vedieť, či sme pozitívni alebo negatívni. Obavy nemám, nestretla som sa s nikým, kto by mal pozitívny test," dodala obyvateľka Bardejova Alžbeta Micanová.

Krízový štáb aktuálne rieši problémy s testovanímVzniknuté problémy v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19 v Bardejove aktuálne rieši mestský krízový štáb. TASR o tom informoval hovorca mesta Štefan Hij.

„Drvivá väčšina problémov nie je zavinená samosprávou. Ide o chýbajúce certifikáty o absolvovaní testu, absenciu zdravotníckeho materiálu a nedostatok personálu operatívne rieši armáda v tesnej spolupráci s mestom. V Bardejovskej Zábave bude testovanie spustené o 14:00 popoludní. V kine Žriedlo okolo 10:30, chýba tam zdravotnícky materiál aj personál. Rieši sa aj otázka osvetlenia exteriérov, keďže na mnohých odberných miestach sa realizujú odbery práve vonku," povedal Hij.

Ako zdôraznil, problémy spojené s testovaním nie sú zavinené samosprávnymi orgánmi.

„Prijímame však všetky kroky, aby sme ich v súčinnosti so štátnymi orgánmi operatívne riešili. Na mestský krízový štáb postupujú informácie o postupnej normalizácii situácie na všetkých štrnástich odberných miestach," skonštatoval Hij a poprosil všetkých o pochopenie, ohľaduplnosť a zodpovednosť.