< sekcia Regióny

V Nitre je o testovanie veľký záujem, drive-iny sú plné

Na snímke odberné miesto na výstavisku Agrokomplex v Nitre 31. októbra 2020. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Ešte v piatok (30. 10.) mesto avizovalo, že pre nedostatok zdravotníckeho personálu bude môcť otvoriť iba polovicu zo 63 odberných miest. Napokon sa podarilo otvoriť všetky.

Nitra 31. októbra (TASR) – V Nitre je o plošné testovanie na ochorenie COVID-19 veľký záujem. Pred odbernými miestami sa vytvárajú približne hodinové rady, v ktorých stoja stovky ľudí.

Ešte v piatok (30. 10.) popoludní mesto avizovalo, že pre nedostatok zdravotníckeho personálu bude môcť otvoriť iba polovicu zo 63 odberných miest. Ako uviedol primátor Nitry Marek Hattas, napokon sa podarilo otvoriť všetky. Príprava na testovanie sa na odberných miestach začala už pred 6. hodinou ráno, keď vojaci chystali ochranné pomôcky a postupne prichádzali zdravotníci i administratívni pracovníci. „Máme všetko, čo potrebujeme. Sú tu traja administrátori, dvaja lekári. Pripravené je aj kompletné vybavenie vrátane ochranných odevov a dezinfekcie. Verím, že to dnes všetko dobre dopadne, spravíme preto všetko,“ uviedla krátko po 6. hodine ráno veliteľka jedného z odberných tímov v Nitre Andrea Dúbravová.Podľa nitrianskeho primátora je momentálne situácia v meste stabilizovaná. „V tých posledných dňoch to bol naozaj veľký výkon, pokiaľ ide o armádu, našich zamestnancov a všetkých, ktorí na tom spolupracovali. Lekári aj zdravotný personál sa prihlásili, takže sme mohli otvoriť všetky odberné miesta. Treba sa však poďakovať aj obyvateľom. Tá spätná väzba, ktorú mám, je, že sú veľmi tolerantní a ohľaduplní. Púšťajú seniorov, tehotné ženy, mamičky s deťmi a takto naozaj má byť,“ skonštatoval Hattas.Mimoriadne veľký záujem je aj o drive-in testovanie. Priamo z auta vyšetrujú v Nitre napríklad v priestoroch výstaviska Agrokomplex či na Schurmannovej ulici. Drive-in testovanie pred zimným štadiónom bolo zrušené a prerobené na klasické odberné miesto. „Prosíme tých, ktorí stoja na Triede Andreja Hlinku, na Výstavnej alebo na Schurmannovej ulici, aby šli ďalej. Ten drive-in treba nechať skôr pre imobilných ľudí a pre tých, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu využiť tie bežné miesta. O drive-in je veľký záujem, pretože je to pohodlné. Tie rady sa tvoria aj v iných mestách, ale pokiaľ je to možné, treba to nechať pre imobilných ľudí,“ vyzval verejnosť primátor.

Veľký záujem o testovanie je podľa jeho slov aj na iných odberných miestach. Na väčšine z nich je v priemere 200 ľudí a čakacia doba je približne hodinu. „Veľký nával bol hneď o 7. hodine. Všetky informácie o testovaní a situácii na odberných miestach máme na mestskej webovej stránke a na sociálnych sieťach, takže treba sledovať tieto informačné kanály,“ dodal Hattas.

O testovanie z auta je mimoriadny záujem, drive-iny sú plné


Záujem o testovanie na takzvaných drive-in odberných miestach v Nitre je veľmi veľký. Radnica preto vyzvala ľudí, aby sa dali testovať na iných odberných miestach.

Plný stav už ohlásil drive-in na výstavisku Agrokomplex. „Už ho nevyužívajte. Zaparkujte a choďte pešo do najbližšieho odberného miesta určeného na klasický odber,“ informoval magistrát na sociálnej sieti.

Tlak na odberné miesta, kde sa testuje z auta, je podľa radnice mimoriadny. „Žiadame preto všetkých, aby dočasne do drive-in nejazdili. Napríklad v okolí Agrokomplexu sú štyri iné odberné miesta pre peších. Drive-iny by mali v tejto chvíli využívať hlavne imobilní, prípadne zdravotne ťažko postihnutí ľudia. V nedeľu (1. 11.) polícia na tieto odberné miesta nevpustí vozidlá, v ktorých budú menej ako tri osoby,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek.