Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Regióny

Harmonogram jázd parného vlaku v Tiscovci je už známy

Po prvý raz počas toho víkendu viezol unikátny ozubnicový parný vlak verejnosť na trati medzi Tisovcom a horským sedlom Zbojská. Rušeň s tromi vagónmi prešiel trasou, na ktorej sú stúpania strmé 48 a 52 promile. Od budúceho roku by chceli nadviazať spoluprácu s Čiernohronskou železničkou a vlak s abtovým ozubnicovým systémom by mal premávať minimálne raz mesačne. V Tisovci, 5. októbra 2014. Foto: TASR

Okrem úvodnej jazdy 2. mája pôjde parný vlak v tomto mesiaci aj 30. mája.

Tisovec 7. apríla (TASR) – Harmonogram jázd tisovského historického parného vlaku, tzv. zubačky, je už schválený. Na prvú tohtoročnú oficiálnu jazdu pre verejnosť sa vydá 2. mája, v priebehu roka bude premávať sedem dní.

Ako TASR informoval predseda občianskeho združenia Zubačka Ján Spišiak, konečný počet jázd však bude dvojnásobný, keďže v každom z plánovaných dní parný vlak vykoná dve jazdy do stanice Zbojská a naspäť. "Keď si cestujúci zakúpia spiatočný lístok, nemusia sa zo Zbojskej vrátiť obratom, ale môžu až večer, pri druhej jazde. Budú mať teda dostatok času užiť si pobyt na Zbojskej," povedal Spišiak.

Okrem úvodnej jazdy 2. mája pôjde parný vlak v tomto mesiaci aj 30. mája, ďalšia jazda bude nasledovať 5. júla. V nasledujúcom mesiaci bude zubačka jazdiť najviac a to až tri dni. Cestujúci sa ňou budú môcť odviezť 1., 15. a 29. augusta. Posledným tohtoročným naplánovaným termínom jazdy tisovského parného vlaku je 19. september.

Okrem regulárnych jázd z Tisovca do sedla Zbojská pôjde zubačka koncom mája aj opačným smerom, do Hnúšte. Po dohode s tamojšou samosprávou totiž zavíta na Dni mesta a cestujúcich prevezie do Tisovca a späť. Lístok na túto jazdu budú platiť iba dospelí, deti sa môžu odviezť zadarmo. "V období, kedy mávame Dni mesta, býva aj Deň detí, preto sme sa tieto dve udalosti rozhodli istým spôsobom skĺbiť a dať deťom takýto darček k ich dňu," vysvetlil primátor Hnúšte Michal Bagačka, ktorý nápad bezplatnej jazdy pre deti presadil.