< sekcia Regióny

Tohtoročná návštevnosť Trenčianskeho hradu prekonala magickú hranicu

Mesto Trenčín a jeho dominanta. FOTO TASR - Radovan Stoklasa Foto: TASR

K najexotickejším návštevníkom hradu podľa neho patria Japonci a Kórejci, ktorí si fotia na hrade všetko – každú škridlu, každý múr.

Trenčín 9. decembra (TASR) – Tohtoročná návštevnosť Trenčianskeho hradu prekonala v pondelok historicky prvýkrát magickú hranicu 150.000 návštevníkov. Jubilejnou návštevníčkou sa stala Bratislavčanka Katarína Mlynarčíková, od vedenia Trenčianskeho múzea, ktoré je správcom hradu, dostala darčekové predmety a poukážku na let balónom ponad Trenčín.

Prišla som si pozrieť trenčianske vianočné trhy, okolie Trenčína a aj hrad. Som tu prvýkrát a som rada, že som 150-tisíca návštevníčka hradu, ale teší ma aj to, že Trenčiansky hrad si to zaslúži, naozaj tu je čo pozerať,“ povedala Mlynarčíková s tým, že na prehliadku balóna z vtáčej perspektívy zoberie manžela, ak si ten netrúfne, tak syna.

Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petra Martiniska návštevnosť hradu stúpa od roku 2014, métu 150.000 návštevníkov si vytýčili v päťročnom horizonte. „Najviac nás teší spokojnosť návštevníkov. Hrad začína ožívať a navštevuje ho viac a viac ľudí. Hranicu 100.000 návštevníkov prekonal Trenčiansky hrad v roku 2014. Zmenili sme štruktúru podujatí, štruktúru prehliadok, návštevníci už nemusia čakať na sprievodcu, priestory si môžu prejsť aj samostatne,“ zdôvodnil Martinisko zvýšenú návštevnosť.

K najexotickejším návštevníkom hradu podľa neho patria Japonci a Kórejci, ktorí si fotia na hrade všetko – každú škridlu, každý múr. Asi 80 percent turistov je zo Slovenska, zo zahraničných je najviac Čechov. Návštevníkov počas roka najviac lákajú podujatia pre deti a pre rodiny, tento rok príjemne prekvapili aj nočné prehliadky, ktoré pritiahli viac ako 4000 hostí.

V budúcom roku pripravujeme niekoľko nových výstav, už v januári to bude výstava divadelných bábok aj so sprievodným programom, v lete sa môžu návštevníci tešiť na obnovený dobový tábor a dobové hry,“ doplnil riaditeľ múzea.