Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Regióny

Tohtoročný Music Festival Piešťany má tému Hudba vo svetle rámp

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Koncertné vystúpenia sú naplánované na viacerých miestach Piešťan a v Novom Meste nad Váhom.

Piešťany 31. mája (TASR) - Druhý najstarší hudobný festival na Slovensku – music festival Piešťany (mfP) začne svoj 68. ročník v piatok (2. 6.) v Dome umenia. Leitmotívom ročníka 2023 je spojenie hudby a scénického umenia pod názvom Hudba vo svetle rámp. Zaznejú slávne melódie zo slovenských filmov i aranžmány svetových filmových melódií i ukážky autentického spôsobu sprevádzania nemého filmu. Informoval o tom generálny riaditeľ organizátorskej Slovenskej filharmónie a dramaturg festivalu Marián Turner.

Festival odštartujú tradične slávnostné fanfáry v podaní Trombon Quartet. "Históriou filmovej hudby našej kinematografie nás na otváracom koncerte Hudba zo slovenských filmov prevedú Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor pod vedením dirigenta Rastislava Štúra. Moderátorkou večera bude Iveta Malachovská, ktorá privíta aj špeciálnych hostí ako filmová režisérka Marianna Čengel-Solčanská či autorka filmovej hudby Ľubica Čekovská. Významným doplnkom programu bude filmový archív s ukážkami zo snímok zo zlatej éry slovenského filmu," uviedol Turner. Koncert je realizovaný v spolupráci so Slovenským ochranným zväzom autorským a Slovenským filmovým ústavom.

Komorný koncert dua husle Lucia Šaray a harfa Katarína Turnerová s programom populárnych skladieb v "oscarových" filmoch bude 7. júna. Hudbu k nemým filmom v podaní Pressburg Saxophone Quartet si diváci môžu vypočuť 15. júna, o dva dni neskôr (17. 6.) odznejú najznámejšie filmové hity z filmov ako James Bond, Titanic, Pán prsteňov, Piráti z Karibiku, Vtedy na západe, E. T. mimozemšťan, StarWars, Čeľuste v podaní študentov Konzervatória v Bratislave. Zoskupenie 4 tenori - Marian Vojtko & Pavel Vítek & Jan Kříž & Michal Bragagnolo v originálnych aranžmánoch zinterpretujú repertoár zložený z muzikálových a filmových melódií 20. júna. Do kina s Brass Quintetom pozve komorné zoskupenie plechových dychových nástrojov 25. júna.

Slávnostný záverečný koncert 68. mfP má názov Zem spieva. Prvý celovečerný rovnomenný slovenský film po digitálnej úprave bude prvýkrát uvedený na veľkom plátne za sprievodu orchestra v podaní Štátnej filharmónie Košice a Speváckeho zboru Lúčnica 7. júla.

Okrem koncertných vystúpení festival pozýva na predstavenie juniorského súboru Národného divadla Brno (26. 6.), Životopisný hudobný dokument Ennio o skladateľovi filmovej hudby Enniovi Morriconem (28. 6.) a životopisnú filmovú drámu o jednom z najtalentovanejších českých hudobných skladateľoch 18. storočia Josefovi Myslivečkovi (3. 7.).

Koncertné vystúpenia sú naplánované na viacerých miestach Piešťan a v Novom Meste nad Váhom. Usporiadateľmi sú Slovenská filharmónia – Dom umenia Piešťany, mesto Piešťany, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.