Quantcast
< sekcia Regióny

POKÚSIA SA O SVETOVÝ REKORD: V Topoľčanoch chcú upiecť najväčšiu lokšu

Lokša, foto z archívu. Foto: TASR

Kým bude prebiehať pokus o rekord, kuchársky tím pripraví aj skúšobné porcie ako ochutnávku pre všetkých, vysvetlili organizátori.

Topoľčany 11. augusta (TASR) - Na mestských hodoch v Topoľčanoch sa kuchári pokúsia o slovenský i svetový rekord. V rámci podujatia Stôl štedrého žochára budú v sobotu 13. augusta pripravovať najväčšiu lokšu na svete.

Podľa primátorky Alexandry Gieciovej je držiteľom aktuálneho slovenského rekordu mesto Rožňava, kde sa v roku 2021 podarilo upiecť lokšu s priemerom 138 centimetrov. "Topoľčany sa pokúsia o prelomenie nielen slovenského, ale aj svetového rekordu, ktorý je ešte o niekoľko centimetrov väčší," uviedla primátorka.

Ako doplnila, oheň pod panvicou s priemerom 1,6 metra sa rozhorí večer o 18.30 h na námestí M. R. Štefánika. "Cesto zo zemiakov, polohrubej múky a soli bude pripravované na mieste a lokšou sa bude manipulovať so špeciálnym náčiním. Kým bude prebiehať pokus o rekord, kuchársky tím pripraví aj skúšobné porcie ako ochutnávku pre všetkých," vysvetlili organizátori.

Lokša bude po dokončení ešte dochutená kačacou a husacou masťou. "Milovníci sladších verzií si budú môcť vychutnať túto tradičnú pochúťku s makom alebo lekvárom. Súčasťou podujatia bude okrem dobrého jedla aj skvelá hudba v podaní topoľčianskeho saxofonistu Rudyho Gogu," dodala Lenka Savarová z mestského úradu.