Quantcast
< sekcia Regióny

POCHOD PARTIZÁNSKYM CHODNÍKOM: Účastníci si pripomenú výročie SNP

Na archívnej snímke obec Skýcov v okrese Zlaté Moravce. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Cieľom 12-kilometrového pochodu je obec Skýcov, kde je pripravený kultúrny program.

Zlatno/Skýcov 11. augusta (TASR) - Slávnostným kladením vencov pri pamätníku Slovenského národného povstania (SNP) v Zlatne sa 20. augusta o 8.00 h začne 34. ročník tradičného turistického pochodu náučným partizánskym chodníkom. Jeho účastníci si tak pripomenú 78. výročie SNP.

Cieľom 12-kilometrového pochodu je obec Skýcov, kde je pripravený kultúrny program. Ako informovali organizátori, jeho súčasťou bude zoskok parašutistov, výstava vojenských artefaktov z 2. svetovej vojny i vystúpenie dyhovej hudby Skýcovanka.

Hlavným cieľom pochodu je okrem turistického zážitku aj priblíženie histórie partizánskeho odboja v Tribečských horách. Počas 2. svetovej vojny tu pôsobili tri veľké partizánske oddiely. Zarubežnij, Plameň a Národný mstiteľ, ktorých viedli legendárni partizánski velitelia Alexander Sviatogorov – Zorič, Putilov a Viktor Maximov.

Podľa pamätníkov mali partizánske oddiely viac ako 1100 mužov a aj napriek viacerým pokusom sa nemeckým jednotkám nedarilo obmedziť ich činnosť. Tá sa sústredila predovšetkým v okolí Skýcova, Zlatna, Zlatých Moraviec a Topoľčianok. Po odchode partizánov krátko pred oslobodením sa nemecké oddiely pomstili obyvateľom Skýcova za ich podporu odboju tým, že ich vyhnali z domovov a celú obec vypálili.