Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. jún 2023Meniny má Stanislava
< sekcia Regióny

Trate Štrbského Plesa využívajú profesionálni i rekreační lyžiari

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Na Štrbskom Plese sú umelo zasnežené 1,4 kilometra a 1,6 kilometra dlhé šprintérske okruhy, takmer 2,5-kilometrový homologizovaný okruh a bežecký štadión spolu s priestormi pri servisných bunkách.

Štrbské Pleso 11. januára (TASR) - Zima skúpa na sneh robí starosti lyžiarom, a to najmä milovníkom bežeckého lyžovania. Kým na zjazdovkách sa umelo zasnežuje hneď od prvých zimných mrazov, bežkári často čakajú na prírodnú snehovú nádielku. Tento problém však nemajú návštevníci Štrbského Plesa, ktorí si môžu užívať zasnežené trate na umelom snehu v nadmorskej výške 1400 metrov. „V rámci príprav na Svetovú zimnú univerziádu v roku 2015 sme okrem rekonštrukcie športového areálu zainvestovali aj do umelého zasnežovania bežeckých tratí,“ priblížil starosta Štrby Michal Sýkora.

Práve obec Štrba je vlastníkom a správcom športového areálu, investíciu do zasnežovania si pochvaľujú aj hotelieri. „Zaznamenávame zvýšený záujem o ubytovanie zo strany športových klubov bežeckého lyžovania,“ konštatovala výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lucia Dubielová. Snehové podmienky podľa nej nútia športovcov hľadať dostupné destinácie a pre domáce kluby, či kluby z Česka, Poľska, Maďarska, Litvy aj Chorvátska je Štrbské Pleso najbližšou vhodnou alternatívou.

Na Štrbskom Plese sú umelo zasnežené 1,4 kilometra a 1,6 kilometra dlhé šprintérske okruhy, takmer 2,5-kilometrový homologizovaný okruh a bežecký štadión spolu s priestormi pri servisných bunkách. Trate sú upravené pre klasický aj voľný štýl. „Kvalitne pripravené trate nie sú jediným komfortom pre športovcov. V rámci bežeckého areálu majú športovci možnosť prenájmu buniek, v ktorých si môžu uschovať a pripravovať lyže na tréning a dobré zázemie tu majú aj organizátori podujatí. Sme radi, že na Štrbskom Plese sa opäť uskutočnili aj medzinárodné preteky FIS,“ dodáva starosta.

Na Štrbskom Plese sa už počas tejto zimnej sezóny uskutočnil 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach, tiež 58. ročník Memoriálu 24 padlých hrdinov SNP a druhé kolo kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup, ktoré sa pôvodne malo konať v poľskom Zakopanom. Aj spomínané medzinárodné podujatia, na ktorých sa predstavilo spolu viac ako 600 pretekárov z okolitých krajín, podľa Sýkoru dokazujú, že Štrbské Pleso je významné stredisko pre profesionálne aj rekreačné bežecké lyžovanie.