Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Regióny

Trenčianska synagóga sa po rekonštrukcii zmení na kultúrne centrum

Na snímke pohľad do trenčianskej synagógy počas rekonštrukčných stavebných prác 3. augusta 2022 v Trenčíne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

S obnovou pamiatky začali stavebníci v týchto dňoch, ako prvé prišli na rad búracie práce, ktoré majú odstrániť necitlivú rekonštrukciu z čias bývalého režimu.

Trenčín 3. augusta (TASR) - Trenčianskej synagóge čiastočne vrátia jej pôvodný vzhľad. Po obnove, rekonštrukcii a revitalizácii, ktorú zabezpečuje Židovská náboženská obec (ŽNO) v Trenčíne, by mala jedna z najvýznamnejších pamiatok synagogálnej architektúry v Európe na jar 2024 fungovať už ako moderné kultúrne centrum.

S obnovou pamiatky začali stavebníci v týchto dňoch, ako prvé prišli na rad búracie práce, ktoré majú odstrániť necitlivú rekonštrukciu z čias bývalého režimu. "Všetky nánosy, to, čo nám tam zastavali, zamurovali, pristavali, odchádza. Momentálne to tam vyzerá zaujímavo, ale keď sa skončí táto etapa, začnú sa jemnejšie práce. Spraví sa podlaha, kúrenie, siete, toalety a začnú sa reštaurátorské práce na výmaľbe," načrtla predsedníčka ŽNO v Trenčíne Oľga Hodálová.

Synagóga sa po obnove zmení aj na kultúrne centrum. "Keďže ŽNO nepotrebuje klasickú synagógu v plnom rozsahu, menšia časť vzadu bude slúžiť ako modlitebňa pre komunitu, väčšia bude kultúrnym miestom pre mesto. Bude tam malá expozícia venovaná judaizmu stredného Považia, histórii, bude tam priestor na výstavy, koncerty, literárne besedy a ďalšie podujatia," priblížila Hodálová.Prácam predchádzal archeologický výskum. "Našiel sa druhý múr mestského opevnenia. Pamiatkari hovoria, že ide o prvý reálny nález, keďže bol v lokalite pod domami. Rovnako sa našli základy pôvodnej malej drevenej synagógy, na ktorej sa neskôr postavila táto väčšia," spomenula predsedníčka ŽNO v Trenčíne.

Na rekonštrukciu viac ako 100-ročnej synagógy získala ŽNO v Trenčíne 898.000 eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu SR v rámci programu Kultúra. Ďalších 110.989 eur predstavuje finančnú spoluúčasť.Obnovu pamiatky by mali ukončiť v apríli 2024. "Nebude urobený celý interiér, peniaze z nórskych fondov nám totiž stačia približne na jeho polovicu. Vyzerá to však tak, že sa nám na zvyšnú časť interiéru podarí získať prostriedky v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry. Nič však ešte nie je isté a konkrétne," doplnila predsedníčka ŽNO v Trenčíne.

Synagógu na Štúrovom námestí postavili v roku 1913. Ide o nadčasové dielo projektanta berlínskeho ateliéru, trenčianskeho rodáka Richarda Scheibnera a jeho spolupracovníka Huga Pála. Slávnostne ju otvorili a vysvätili 23. septembra 1913.