Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Regióny

Trenčianska univerzita získala na rozšírenie výskumu vyše 6 mil. eur

Na archvínej snímke (vľavo) budova Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Univerzita nakúpi 15 nových prístrojov a zariadení (optický spektrometer, testovacie zariadenie na povrchové úpravy skla, zariadenia na meranie veľkostí častíc laserovým rozptylom svetla a ďalšie).

Trenčín 26. mája (TASR) – Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne získala z eurofondov 6,3 milióna eur na rozšírenie Centra pre testovanie kvality a diagnostiku špeciálnych materiálov. Informovala o tom hovorkyňa TnUAD Lucia Petríková.

Okrem prístrojov pre univerzitný výskum sa v rámci projektu rozšíri spolupráca s partnermi - Ústavom anorganickej chémie a Ústavom materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied (SAV) Košice, rovnako ako s priemyselnými podnikmi Mikon Pruské a Konštrukta Defence Dubnica nad Váhom.

„Predmetom výskumu bude zlepšovanie úžitkových vlastností vysokopevných kovových materiálov, vývoj prísad nových polymérnych materiálov s požadovanými vlastnosťami a skúmanie funkčných biopolymérov. Riešenia pre priemysel sa zamerajú na zvýšenie pevnostných vlastností komponentov v špeciálnej technike a spracovanie nových polymérnych zmesí technológiou vstrekolisovania,“ uviedla Petríková.

Podľa rektora TnUAD Jozefa Habánika je dôležité, aby veda nezostávala v laboratóriách. Projekt zabezpečí rozvoj vedeckého a technologického programu, zvýši potenciál excelentného výskumu a vývoja v oblasti progresívnych materiálov s priamym spojením na priemysel. Vo výskumnom centre bude pracovať 40 vedeckých pracovníkov vrátane špičkových zahraničných expertov. Mzdové výdavky by mali dosiahnuť výšku tri milióny eur počas nasledujúcich štyroch rokov.

Univerzita nakúpi 15 nových prístrojov a zariadení (optický spektrometer, testovacie zariadenie na povrchové úpravy skla, zariadenia na meranie veľkostí častíc laserovým rozptylom svetla a ďalšie). Do výskumného centra pribudne aj nový simulačný softvér a informačná infraštruktúra na zdieľanie vedeckých výsledkov medzi excelentnými centrami zameranými na výskum a vývoj progresívnych a pokročilých materiálov v spoločnom európskom výskumnom priestore. Celková suma na obstaranie prístrojovej a komunikačnej techniky je plánovaná na dva milióny eur.