Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Regióny

Trenčiansky kraj chce na vrchole Magury vybudovať vyhliadkovú vežu

Ilustračné foto. Foto: TASR František Iván

Veža má stáť na pozemku vo vlastníctve štátu, ktorý spravujú Lesy SR, a na území v prvom stupni ochrany.

Poruba 29. novembra (TASR) - Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) vybuduje na vrchole Magury vyhliadkovú vežu. S iniciatívou výstavby objektu prišli zástupcovia obce Poruba v okrese Prievidza. Dodávateľa prác hľadá krajská samospráva cez verejnú súťaž, náklady na výstavbu veže odhadla na takmer 620.000 eur.

Vyhliadkovú vežu chce TSK vybudovať v blízkosti vrcholového triangulačného bodu kóty Magura v nadmorskej výške 1141 metrov, v pohorí Strážovské vrchy, v podcelku Malá Magura, vo vzdialenosti približne 6,5 kilometra severozápadne od obce Poruba, priblížili vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Veža má stáť na pozemku vo vlastníctve štátu, ktorý spravujú Lesy SR, a na území v prvom stupni ochrany. Pôjde o samostatne stojaci objekt založený na hĺbkových základoch - mikropilótach. Nosnú časť bude tvoriť prútová konštrukcia z lepeného lamelového dreva - smreku. Pôdorys objektu bude štvorcový s rozmerom 5,78 krát 5,78 metra. Konštrukcia veže je po výške delená na päť úrovní konštrukčnej výšky 4,50 metra. Najvyšší bod stanovej strechy je vo výške 27,70 metra. Na najvyššej úrovni navrhol TSK vyhliadkovú plošinu vybavenú dvomi vyhliadkovými ďalekohľadmi a informačným systémom.

Náklady na výstavbu stavby kraj odhadol na 619.127,49 eura bez dane z pridanej hodnoty. Ako kritérium pre výber víťaza súťaže určil najnižšiu ponúknutú cenu. Investíciu chce financovať z Operačného programu Slovensko. S výstavbou plánuje začať na jar budúceho roka.

"Zámer výstavby vyhliadkovej veže na vrchole Magury vznikol ešte v roku 2012," spomenul pred časom starosta Poruby Tomáš Tóth, ktorý myšlienku vybudovania podľa svojich slov oživil v roku 2020. "Bolo potrebné kompletne prepracovať projektovú dokumentáciu v súlade s platnými technickými normami a doriešiť legislatívny rámec pre povolenie stavby," ozrejmil Tóth.

Výstavbou vyhliadkovej veže sleduje TSK podporu turizmu a snahu priblížiť obyvateľom kraja krásy regiónu či prilákať do prírody rodiny s deťmi, skonštatovala manažérka projektu Martina Brišková.