Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Regióny

Archeologický výskum v trenčianskej synagóge priniesol unikátne nálezy

Archeológ čistí parkanový múr zo 16. storočia objavený pod dlažbou synagógy, 10. septembra 2021 v Trenčíne. Foto: TASR – Radovan Stoklasa

Archeologický výskum predchádza projektu obnovy trenčianskej synagógy, na ktorú získala Židovská náboženská obec Trenčín financie z grantov EHP a zo štátneho rozpočtu.

Trenčín 10. septembra (TASR) – Archeologický výskum v trenčianskej synagóge priniesol unikátne nálezy. V hĺbke 2,5 metra odkryli odborníci parkánový múr zo 16. storočia a základy staršej drevenej synagógy z konca 18. storočia.

Objavy zdokumentovali a zamerali. Židovská náboženská obec (ŽNO) v Trenčíne spoločne s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) v Trenčíne aktuálne hľadajú možnosti, ako vzácne nálezy priblížiť verejnosti. Ako informoval vedúci archeologického výskumu Roman Kos, v priestoroch viac ako storočnej synagógy pracovali archeológovia asi dva týždne.

„Vo východnej časti budovy sa nám podarilo nájsť parkánový múr - jednu z línií mestského opevnenia, ktorá bola nižšia ako hlavné mestské hradby. Zároveň sme objavili aj základy staršej, pôvodnej synagógy, ktorá mala podľa predpokladov drevenú konštrukciu. Bola postavená na murovanej podeste, ktorú sa nám podarilo zachytiť v západnej časti sondy,“ informoval Kos.

Objavy označuje za unikát. V rámci prieskumu tiež našli stavebnú keramiku, časť zdobenej fajky či sklenené fľaše.

Zachované mestské hradby sú podľa Márie Kucmanovej z KPÚ v Trenčíne dôležitou súčasťou urbanizmu mesta. V prípade Trenčína sa doteraz len predpokladalo, že okrem hlavnej mestskej hradby sú súčasťou niektorých mladších budov aj časti ďalších murív.

„Vďaka archeologickému prieskumu sa podarilo konečne exaktne doložiť nielen z písomných prameňov parkánový múr mestského opevnenia. V Trenčíne je to zatiaľ jediné miesto, kde sa nám ho podarilo odkryť,“ skonštatovala s tým, že KPÚ spoločne so ŽNO momentálne uvažujú nad vhodnou formou prezentácie nálezov. Jednou z možností je zvýraznenie objavov v rámci dlažby.

Archeologický výskum predchádza projektu obnovy trenčianskej synagógy, na ktorú získala ŽNO Trenčín financie z grantov EHP a zo štátneho rozpočtu. Celkové náklady na schválený projekt predstavujú približne jeden milión eur.

„Začiatok stavebných prác archeologické nálezy neoddiali, keďže sme s výskumom začali skôr. Aktuálne sme v štádiu prvej kontroly a vypisujeme verejné obstarávanie na obnovu celého interiéru, hoci z grantov EHP a zo štátneho rozpočtu dokážeme vynoviť len jeho polovicu,“ povedala predsedníčka ŽNO v Trenčíne Oľga Hodálová. Ďalšie potrebné financie chcú získať aj prostredníctvom verejnej zbierky.