< sekcia Regióny

Galéria Ľudovíta Hlaváča na UCM slávi desaťročnicu

Ukážka z výstavy Posledný sen o budúcnosti. Foto: Kristián Simonics

Okrem výstavnej činnosti slúži galéria ako polyfunkčný priestor na stretnutia a diskusie so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia a kultúry.

Trnava 5. mája (TASR) – Galéria Ľudovíta Hlaváča, ktorá funguje na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave si pripomína desať rokov svojej existencie. K výročiu pripravila sériu štyroch výstav, prvou z nich je Posledný sen o budúcnosti, ktorá bude otvorená do konca mája. Informovala o tom kurátorka výstavy Petra Cepková.

Vystavené práce 18 študentov boli realizované v akademickom roku 2019/2020 a 2020/2021. „Študenti mapovali a zaznamenávali konkrétny krajinný alebo mestský priestor v kombinácii s poetickou výpoveďou, poukazovali na našu spoločenskú klímu cez neviditeľné súvislosti vzťahujúce sa ku kultúrnym, geografickým a biologickým vrstvám, ako aj na časopriestorové charakteristiky miesta a jeho genia loci," uviedla kurátorka.

Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a študenti ateliéru komunikácie v médiu fotografie. Projekt podporil Fond na podporu umenia. Ďalšie tri prezentácie k výročiu pripravuje fakulta v priebehu tohto roka, Galéria Ľudovíta Hlaváča zároveň získala grant, vďaka ktorému môže pripraviť aj súhrnný katalóg.

Galéria Ľudovíta Hlaváča bola založená v roku 2010 katedrou umeleckej komunikácie Fakulty masmediálnej komunikácie s grantovou podporou ministerstva školstva. Galerijný priestor, pomenovaný po slovenskom kunsthistorikovi, umožňuje študentom prezentovať svoju fotografickú tvorbu na akademickej pôde. Výstavná činnosť je zameraná najmä na súčasné výtvarné trendy a otvorenosť individualite vizuálneho prejavu autorov.

Od vzniku sa v galérii uskutočnilo okolo päť desiatok prezentácií, okrem kolektívnych fotografických výstav študentov aj spoločné v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave alebo Súkromnou strednou školou dizajnu v Bratislave. Okrem výstavnej činnosti slúži galéria ako polyfunkčný priestor na stretnutia a diskusie so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia a kultúry.