< sekcia Regióny

Tržnicu v Nitre pre koronavírus zatvárajú, radnici sa to nepáči

Nitra - tržnica, ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva musí byť prevádzka tržnice zastavená. Mesto chce po veľkonočných sviatkoch žiadať o vysvetlenie a prehodnotenie rozhodnutia.

Nitra 8. apríla (TASR) – Mestská tržnica v Nitre musí zostať uzavretá. Doteraz bola otvorená od šiestej do 17. hodiny. Vo všetkých prevádzkach platili pre nový koronavírus sprísnené pravidlá nielen pre nakupujúcich, ale aj pre predávajúcich. Tie platili aj pre pultový a stánkový predaj. Na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva však musí byť prevádzka tržnice zastavená.

Otvorené majú zostať iba vybrané kamenné predajne potravín, galantérie, drogérie a záhradkárskych potrieb, ktoré sa v objekte tržnice nachádzajú. Podľa slov viceprimátora Daniela Balka už mesto adresovalo na okresný krízový štáb list, v ktorom žiada o prehodnotenie uzavretia trhoviska. „V prípade mestskej tržnice ide o veľký otvorený priestor, kde sme rozložili predajcov ovocia, zeleniny či plánt tak, aby dodržiavali potrebné odstupy od seba,“ zdôraznil Balko.

Mesto podľa jeho slov kontrolovalo aj požiadavku na 25 štvorcových metrov na zákazníka. V rámci opatrení zostal otvorený iba jeden vstup, pri ktorom boli k dispozícii dezinfekčné prostriedky. „Dôvodom rozhodnutia o zatvorení tržnice je snaha obmedzovať sociálny kontakt. Myslím si, že otvorená tržnica s lokálnymi zdravými potravinami je určite zdravší priestor ako uzavreté obchody s klimatizáciou. Na tržnicu sa vmestí v danom čase menej ľudí, ako je to v obchodných reťazcoch. Predajcovia zaplatili nájom a predaj je ich hlavnou živnosťou,“ pripomenul Balko. Ako dodal, mesto chce po veľkonočných sviatkoch žiadať o vysvetlenie a prehodnotenie rozhodnutia o zatvorení tržnice.