< sekcia Regióny

Turisti zákaz zakladania ohňov nedodržiavajú ani v chránených územiach

Morské oko sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch a je najväčším jazerom tohto pohoria. Foto: TASR - Roman Hanc

Vzhľadom na opakujúci sa jav ochranári vyzývajú verejnosť, aby v prípade, že bude svedkom zakladania ohňov mimo vyhradeného ohniska, upozornila aktérov na dodržiavanie zákona.

Michalovce 9. júna (TASR) – Zakladanie ohňov v chránených územiach Vihorlatu pokračuje naďalej. Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat na svojej internetovej stránke upozorňujú, že aj tento rok nachádzajú na vrcholoch Sninského kameňa a Vihorlatu a v okolí jazera Morské oko nelegálne ohniská.

"Naša legislatíva zakladanie ohňa v lese a päťdesiat metrov od porastu zakazuje plošne, výnimkou sú len vybudované a oficiálne označené ohniská. Vo voľnej prírode od 3. stupňa ochrany, teda na území národných parkov, prírodných rezervácií či chránených areálov, je zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb taktiež zakázané," zhŕňajú platnú legislatívu štátni ochranári s tým, že povolenými sú len ohniská označené výnimkou Ministerstva životného prostredia SR. V okolí Morského oka je takýmto len ohnisko pri chate štátneho podniku Lesy SR.

Vzhľadom na opakujúci sa jav ochranári vyzývajú verejnosť, aby v prípade, že bude svedkom zakladania ohňov mimo vyhradeného ohniska, upozornila aktérov na dodržiavanie zákona. Zároveň pripomínajú, že za zakladanie ohňa v území s tretím a vyšším stupňom ochrany hrozí páchateľom pokuta vo výške do 3320 eur pre fyzické osoby a do 9959 eur pre právnické osoby.