Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Regióny

Počet návštevníkov Slovenského raja bol porovnateľný s minulými rokmi

Na snímke turista kráča po rebríku Malého vodopádu v rokline Veľký Sokoľ v Národnom parku Slovenský raj počas nižšieho stavu vody. Hrabušice 28. augusta 2017. Foto: TASR - Milan Kapusta

Pri extrémne vysokej návštevnosti sa tam v exponovaných úsekoch tvoria dlhé rady. Najproblematickejšia situácia je najmä pred rebríkmi pri Misových vodopádoch, kde turisti čakali aj viac ako hodinu.

Spišská Nová Ves 14. septembra (TASR) - V priemere 3350 turistov denne navštívilo Národný park (NP) Slovenský raj počas tohtoročnej letnej sezóny. Ide o porovnateľný počet ako v uplynulých rokoch. Informovala o tom Správa NP na svojej webovej stránke s tým, že najväčší podiel, na úrovni 45 percent, tvorili domáci turisti. Za nimi nasledujú Poliaci a Česi s podielom 20, respektíve 17 percent.

"Medzi najnavštevovanejšie lokality Slovenského raja patrí Dobšinská ľadová jaskyňa, Prielom Hornádu, Tomášovský výhľad a spomedzi roklín Suchá Belá," uvádza Správa NP. Návštevnosť kulminuje počas letných víkendov a sviatkov, najvýraznejšie sa to podľa ochranárov prejavilo 14. augusta v rokline Suchá Belá, ktorú počas jediného dňa navštívilo až 2455 turistov. "Ide o druhé najvyššie číslo od roku 2017. Dôvodom bol štátny sviatok v susednom Poľsku a priaznivé slnečné počasie. Priemerná letná návštevnosť Suchej Belej sa pritom pohybuje v rozmedzí 500 až 600 turistov," dodávajú ochranári.

Pri extrémne vysokej návštevnosti sa tam v exponovaných úsekoch tvoria dlhé rady. Najproblematickejšia situácia je najmä pred rebríkmi pri Misových vodopádoch, kde turisti čakali aj viac ako hodinu. Často tak vyhľadávali skratky mimo turistického chodníka. "Pri takýchto pokusoch zašliapavajú vegetáciu, na čo sú chránené biotopy nesmierne citlivé. Aby sme sa podobným situáciám vyhli, snažíme sa regulovať návštevnosť a smerovať návštevníkov na iné, menej frekventované trasy," dodáva Správa NP. Informácie o prístupnosti roklín okrem infocentier získajú turisti aj prostredníctvom živej kamery napríklad pri Misových vodopádoch.

V Slovenskom raji je podľa ochranárov v porovnaní so Suchou Belou výrazne nižšia návštevnosť v ostatných roklinách, tie sú pritom rovnako atraktívne. "Dobre dostupné sú rokliny Piecky, Veľký Sokol, Zejmarská a Kláštorská roklina. O niečo dlhšiu trasu treba pešo podniknúť k roklinám Sokolia dolina, Malý Kyseľ, Veľký Kyseľ a Ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ, ktoré však za vynaložené úsilie rozhodne stoja," uzatvára Správa NP.