< sekcia Regióny

Študenti UMB sa budú učiť čínštinu, vznikne Konfuciov inštitút

Ilustračná snímka Foto: TASR/Roman Hanc

Prezident Univerzity financií a ekonómie v Daliane Du Benwei potvrdil, že založenie inštitútu v Banskej Bystrici na UMB má veľmi dobrý základ.

Banská Bystrica 13. júla (TASR) - Memorandum o založení Konfuciovho inštitútu na pôde banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB) podpísali dnes rektor UMB Vladimír Hiadlovský a prezident Univerzity financií a ekonómie v čínskom Daliane Du Benwei. Inštitút by mal už čoskoro ponúknuť záujemcom kvalitné kurzy čínštiny na rôznych úrovniach.

Zástupcovia banskobystrickej samosprávy a UMB absolvovali so svojimi partnermi z Číny už niekoľko stretnutí. Koncom mája minulého roka, v rámci svojej pracovnej cesty navštívili Slováci aj Hanban, centrálu pre riadenie Konfuciových inštitútov a Konfuciových učební vo svete.

"Aj keď sme neporovnateľne menšia krajina, myslím si, že priestor na spoluprácu, zdieľanie myšlienok a vzdelávanie je veľký. Spoluprácu vnímam pozitívne a vyjadrujem jej maximálnu podporu. Ide o konkrétne kroky k tomu, aby sa naše kultúry ešte bližšie spoznali," uviedol dnes primátor Ján Nosko, keď vítal na banskobystrickej radnici čínskych hostí.

"Tento projekt sa nebuduje na zelenej lúke, pretože výučba čínštiny má u nás na univerzite už niekoľkoročnú tradíciu. Práve pre veľký záujem o čínsky jazyk budeme veľmi radi, keď ho budeme môcť realizovať práve pod hlavičkou top značky vo svete - pod vlastným Konfuciovým inštitútom. Urobíme všetko pre to, aby sme ho mohli otvoriť. Je to pridaná hodnota nielen pre univerzitu, ale aj celý banskobystrický región," doplnil rektor UMB Vladimír Hiadlovský.

Prezident Univerzity financií a ekonómie v Daliane Du Benwei potvrdil, že založenie inštitútu v Banskej Bystrici na UMB má veľmi dobrý základ. Zároveň vyjadril spokojnosť, že čínštinou sa začína zaoberať čoraz viac ľudí.

"Po celom svete máme zriadených viac ako 500 Konfuciových inštitútov, ale ten, ktorý sa týka vášho mesta, má pre mňa významné postavenie. Medzi našimi univerzitami je veľmi dobrý vzťah a vďaka rozvíjajúcej sa spolupráci projekt rýchlo napreduje. Verím, že v budúcom roku budeme môcť začať naplno vyučovať," uviedol Du Benwei.

V najbližšom období sa stretne rektor UMB s riaditeľom Konfuciovho inštitút, aby spoločne podpísali zmluvu.

V Banskej Bystrici sa už experimentálne vyučuje čínsky jazyk na Gymnáziu Mikuláša Kováča. Na kvalitnej úrovni sa rozvíja i projekt vzdelávania v oblasti tradičnej čínskej medicíny na Fakulte zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity. Jeho úspešnosť dokazuje vysoký záujem študentov, ale aj lekárov.