Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Regióny

Úrad komisárky začal konať v prípade odtiahnutia pacienta zdravotníkom

Na snímke komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. Foto: TASR - Jakub Kotian

"Konanie zverejnené vo videu považujeme za neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, preto prešetríme konkrétne skutkové okolnosti prípadu," zdôraznila Stavrovská.

Košice 7. júna (TASR) - Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím začína konať v súvislosti s medializovaným prípadom, keď bol na videu zachytený zdravotnícky pracovník oddelenia urgentného príjmu v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP), ktorý odtiahol človeka s barlami z budovy nemocnice. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) Elena Koritšánska.

"Je neprípustné, aby v inštitúciách, ktoré majú ľuďom pomáhať, dochádzalo k takémuto správaniu, a to dokonca zo strany odborného zdravotníckeho pracovníka," uviedla komisárka Zuzana Stavrovská. "Aj keby sa daný pacient správal nevhodne, nemôže byť takýmto nedôstojným a ponižujúcim spôsobom vyvedený z budovy," dodala.

Zo zverejneného videa podľa úradu vyplýva, že zdravotnícky pracovník porušil práva zakotvené v Ústave SR zaručujúce nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia. Podľa ústavy tiež nemožno nikoho mučiť ani podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu. Úrad poukazuje aj na zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a etický kódex. Konanie zdravotníckeho pracovníka považuje aj za rozporné s medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a to dohovory OSN.

"Konanie zverejnené vo videu považujeme za neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, preto prešetríme konkrétne skutkové okolnosti prípadu," zdôraznila Stavrovská.

UNLP v reakcii na zverejnené video uviedla, že takéto konanie voči človeku, ktorý z akýchkoľvek pohnútok vyhľadá zdravotnícke zariadenie a pomoc, je neprípustné. Ospravedlnila sa aj pacientom, ktorí boli svedkami incidentu. "Okamžite, ako sme sa prostredníctvom sociálnych sietí o konaní zdravotníka dozvedeli, začali sme ho riešiť s tým, že voči danej osobe bude vyvodená zodpovednosť v súlade s pracovno-právnymi predpismi," uviedla pre TASR hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. Kompetentní pracovníci podľa nej dostali zároveň pokyn opätovne preškoliť celý zdravotnícky personál z Etického kódexu UNLP a Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka na oboch urgentných príjmoch.