< sekcia Regióny

ZÁZNAM Z LIVE TV STREAMU: V areáli hutníckeho závodu na Orave horelo

Požiar, ktorý vypukol v nedeľu večer v areáli hutníckeho závodu OFZ v Oravskom Podzámku – Širokej (okres Dolný Kubín), sa krátko pred 22.00 h podarilo lokalizovať. Oheň zachvátil technológiu zavádzania suroviny do pece. Na snímke hasiči v OFZ v Oravskom Podzámku, 25. júla 2021. Foto: EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Spoločnosť OFZ vyrába ferozliatiny, a teda prísady do ocele.

Oravský Podzámok 25. júla (TASR) – Požiar, ktorý vypukol v nedeľu večer v areáli hutníckeho závodu OFZ v Oravskom Podzámku – Širokej, sa okolo 22.00 h podarilo lokalizovať. Ako informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Jaroslav Kapusniak, oheň zachvátil technológiu zavádzania suroviny do pece. Na mieste sa aktuálne nachádza 15 profesionálnych i dobrovoľných hasičov so šiestimi kusmi techniky. Požiar sa zaobišiel bez zranení.

"Hasiči zasahujú v sťažených podmienkach. Nakoľko je tu sálavé teplo a prašné prostredie, museli použiť dýchacie prístroje. Momentálne lokalizujú a hasia skryté ohniská v zásobníkoch, požiar sa nám podarilo včas dostať pod kontrolu. Prognóza je taká, že do hodiny miesto odovzdáme majiteľovi a na dohľad tu zostane Dobrovoľný hasičský zbor obce Oravský Podzámok," uviedol Kapusniak.Ako doplnil, príčina vzniku udalosti bude predmetom ďalšieho vyšetrovania, nakoľko predbežný odhad škody je podľa majiteľa závodu viac ako 100.000 eur. "V tejto výrobnej hale je špecifické prostredie - je tu vysoká teplota, čo hasičom sťažuje lokalizačné a likvidačné práce. Preto sme museli pristúpiť aj k striedaniu príslušníkov a, samozrejme, dodržiavať pitný režim. Práca je naozaj náročná," priblížil krajský riaditeľ hasičov. Zároveň zdôraznil, že únik nebezpečných látok do ovzdušia následkom požiaru sa nepotvrdil.

Spoločnosť OFZ vyrába ferozliatiny. Zákazníkmi spoločnosti sú krajiny EÚ, najmä Česká republika, Slovensko, Poľsko, Maďarsko či Rakúsko.