Košice 26. júna (TASR) - V areáli Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaríka (PF UPJŠ) v Košiciach zasadia v piatok dopoludnia pamätný strom. Akcia bude organizovaná pri príležitosti 50. výročia vzniku Korešpondenčného matematického seminára (KMS) na UPJŠ. V programe sú aj ďalšie spomienkové akcie. TASR o tom informovali hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová a Združenie Strom.
KMS vznikol pred 50 rokmi a v roku 1993 sa premenoval na Strom. „Bol to historicky prvý matematický seminár v Československu. V roku 1995 bolo založené Združenie STROM, ktoré prevzalo záštitu nielen nad rovnomenným seminárom, ale aj seminármi Matik a Malynár,“ uviedlo združenie s tým, že všetky tri semináre fungujú dodnes a pribudlo k nim množstvo ďalších aktivít.
Podľa hovorkyne sú korešpondenčné semináre celoročné matematické súťaže, v ktorých riešitelia okrem výsledku odovzdávajú aj celý postup a odôvodnenie svojho riešenia.
Združenie spolupracuje s PF UPJŠ a spoločne organizujú aj spomienkové akcie počas celého víkendu do nedele (28. 6.). V piatok sa uskutoční slávnostná akadémia v prednáškovej miestnosti rektorátu UPJŠ a okrem iného aj krst knihy Letokruhy. V sobotu (27. 6.) pokračuje podujatie s programom v Drienici.