Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Regióny

V Banskej Bystrici je k hrobom na cintorín v centre nové schodisko

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Práce financovali z dotácie od ministerstva pôdohospodárstva vo výške takmer 70.000 eur, spoluúčasť mesta predstavovala okolo 20.000 eur.

Banská Bystrica 4. októbra (TASR) - Samospráva obnovila schodisko v areáli rímskokatolíckeho cintorína v centre Banskej Bystrice, ktoré bolo dlhodobo v zlom stavebno-technickom stave. Práce financovala z dotácie od ministerstva pôdohospodárstva vo výške takmer 70.000 eur, spoluúčasť mesta predstavovala okolo 20.000 eur. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Vlastník cintorína, rímskokatolícka cirkev, farnosť Banská Bystrica-mesto a ani správca Záhradnícke a rekreačné služby nedisponovali potrebným množstvom finančných prostriedkov na komplexnú obnovu. Na základe zmluvy o výpožičke stavby schodiska uzatvorenej medzi farnosťou a mestom bolo možné uchádzať sa o dotáciu.

"Som rád, že sme boli úspešní a vďaka získanej dotácii a finančnej spoluúčasti mesta dnes môžu návštevníci cintorína využívať bezpečné schodisko. Realizáciou obnovy sa zabezpečil aj bezproblémový a dôstojný prístup k hrobovému miestu významného dejateľa, ktorý sa nachádza na tomto cintoríne. Ide o priekopníka lesného hospodárstva Jozefa Dekreta Matejovie, ktorého 250. výročie narodenia si pripomenieme v roku 2024," konštatoval viceprimátor Martin Majling.

Stavebné práce sa začali v polovici mája a ukončili ich zhruba s dvojmesačným časovým predstihom. Spočívali v odstránení pôvodného betónového schodiska. Plochu pod ním vyrovnali a vytýčili priestor pre nové.

"Následne sa zadebnil tvar schodiska, ktorý bol dosypaný štrkovým podkladovým zásypom a po vystužení armatúrou zabetónovaný. Po vytvrdnutí sa povrch schodiska obložil prírodným kameňom so zdrsneným povrchom. Podľa podmienok stanovených Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici a pre umožnenie prístupu k hrobovým miestam nachádzajúcim sa po obidvoch stranách je schodisko voľné, bez zábradlí," doplnil Martin Snopko, poverený vedením oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí magistrátu.